Relation between induced seismicity and geothermal systems: A case study from the Gediz graben Western Anatolia, Turkey
Tetiklenmiş depremsellik ve jeotermal sistemler arasındaki ilişki: Gediz grabeni örneği, Batı Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 708962
  2. Yazar: HÜSEYİN UYTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR, PROF. DR. ALPER BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Potansiyel olarak aktif bir fay veya çatlak kritik dengede olduğunda boşluk basıncı ve gerilme değişiminin depremleri tetiklediği iyi bilinmektedir. Bu çalışma, 2011-2012 yıllarında Gediz Grabeni'nde hızlanan jeotermal enerji faaliyetlerinin sismisite üzerindeki etkilerini incelemektedir. Gediz Grabeni'ndeki jeotermal akışkan, Kuvaterner yaşlı düşük açılı Gediz Ayrılma Fayı'nın (GDF) tektonik zonlarından ve Holosen yaşlı yüksek açılı normal faylardan meydana gelmektedir. Jeotermal enerjinin dolaylı ve doğrudan kullanımı için 600-4300 m derinliklerde Gediz Grabeninde (GG) üretim ve reenjeksiyon fonksiyonlu çok sayıda kuyu açılmıştır. Jeotermal üretim, reenjeksiyon ve sismik veriler, Coğrafi Bilgi Sistemi tabanlı programlar kullanılarak çalışma alanının yapısal jeolojisi ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar, jeotermal kuyuların kazılması ve test edilmesiyle eş zamanlı olarak sismisitede bir artış gözlemlendiğini göstermektedir. Çalışma alanındaki 0,9 - 3,4 büyüklüğündeki depremlerin jeotermal aktivite ile ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Jeotermal üretim - reenjeksiyon işlemine ek olarak, sondaj çalışmaları ve kuyu testleri sırasında, önceden var olan fayların yeniden aktif hale gelmesi nedeniyle oluşabilecek mikro depremler gözlemlenmiştir. Gediz Graben'deki jeotermal santrallerle ilgili olarak, jeotermal üretim, reenjeksiyon faaliyetleri ve sismisite arasındaki ilişki“trafik ışığı”sistemi ile belirlenmeli, tahmin edilmeli ve kontrol edilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is well known that pore pressure and stress variation trigger earthquakes when a potentially active fault or crack is in critical equilibrium. This study examines the effects of geothermal energy activities on seismicity, which accelerated in the Gediz Graben in 2011-2012. Geothermal fluid in Gediz Graben comes into existence from tectonic zones of low angle Gediz Detachment Fault (GDF) of Quaternary age and high angle normal faults of Holocene age. For indirect and direct use of geothermal energy, many wells with production and reinjection functions have been drilled in the Gediz Graben (GG) at depths of 600-4300 m. Geothermal production, reinjection, and seismic data were assessed together with the structural geology of the study area by using the Geographic Information System-based programs. These results show that an increase in seismicity was observed simultaneously with the excavation and testing of geothermal wells. It was terminated that earthquakes of 0.9 - 3.4 magnitude in the study area may be related to geothermal activity. In addition to the geothermal production - reinjection process, micro-earthquakes were observed during the drilling operations and well tests, which may occur due to the reactivation of pre-existing faults. Regarding the geothermal power plants in Gediz Graben, the relationship between geothermal production, reinjection activities, and seismicity should be determined, predicted, and controlled by the“traffic light”system.