A solution approach for alternative subgraphs assembly line balancing problem
Alternatif altgrafik montaj hattı dengeleme problemi için bir çözüm yaklaşımı
- Tez No: 708963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Montaj hattı dengeleme problemi, bir dizi görevin montaj görevleri arasındaki öncelik ilişkilerini göz önünde bulundurarak bir grup iş istasyonuna atanması işlemidir. Görevler arasındaki öncelik durumları bir grafik diyagramı yardımıyla gösterilir. Bu problemin daha karmaşık versiyonlarında, görevler alternatif öncelik ilişkilerine sahip olabilirler. Bu durum, alternatif alt grafik montaj hattı dengeleme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Biz bu tezde birinci tip alternatif alt grafik montaj hattı dengeleme problemi üzerinde çalıştık. ASALBP-1, farklı montaj alternatiflerine sahip bir hat dengeleme problemi için alternatif alt grafik seçildikten sonra, öncelik ilişkileri ve çevrim süresi kısıtlamaları altında minimum sayıda iş istasyonuna atamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, ASALBP-1 ateşböceği, yarasa ve önerilen hibrit ateşböceği-yarasa metasezgisel algoritmaları ile çözülmüştür. Önerilen hibrit ateşböceği - yarasa algoritmasının başlangıcında, problemin alternatif alt grafik seçimleri yapılmış ve daha sonra sıralı konumsal ağırlık yöntemi kullanılarak ve rassal olarak ilk çözümler üretilmiştir. İlk çözümler oluşturulduktan sonra, yeni çözümler üretmek için ilk olarak ateşböceği algoritması kullanılır. Ardından yarasa algoritmasının operatörleri çözüme eklenerek hibrit algoritma sonlandırılır. Kıyaslama problemleri hibrit algoritmaya ek olarak ateşböceği ve yarasa algoritmalarıyla çözülmüştür. Bu üç algoritma farklı büyüklüğe, çevrim zamanına ve alt grafiğe sahip on iki problem seti kullanılarak çözülmüştür. Ateşböceği, yarasa ve önerilen hibrit algoritmalar için literatürden alınan bazı sezgisel yöntemler ile performans karşılaştırması yapılmıştır. Algoritmaların karşılaştırmalı sonuçları, önerilen hibrit ateşböceği yarasa algoritmasının ASALBP-1 için umut verici sonuçlar üretebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Assembly line balancing problem (ALBP) is the process of assigning a set of tasks to a group of workstations, considering the precedence relations between the assembly tasks. Precedence relationships between tasks are shown with help of a graph diagram. In more complex versions of this problem, tasks may have alternative precedence relationships. This situation has led to the emergence of the Alternative Subgraph Assembly Line Balancing Problems (ASALBP). In this thesis, we worked on the Alternative Subgraph Assembly Line Balancing Problem of type 1 (ASALBP-1). ASALBP-1 aims to assign the tasks to a minimum number of workstations under precedence relations and cycle time constraints after the alternative subgraph is selected for a line balancing problem with different mounting alternatives. In this study, ASALBP-1 is solved with firefly, bat and proposed hybrid firefly-bat metaheuristic algorithms. At the beginning of proposed hybrid firefly-bat algorithm, the alternative subgraph selections of the problem are made, and then the initial solutions are generated by using the ranked positional weight method and randomly. After the initial solutions are formed, the firefly algorithm is used to generate new solutions initially. Later, the hybrid algorithm is terminated by adding the operators of the bat algorithm to the solution. Benchmark problems are solved with firefly and bat algorithms in addition to the hybrid algorithm. These three algorithms are used to solve twelve problem sets with different sizes, cycle times and subgraphs. Performance evaluations are made by comparing the hybrid algorithm against some heuristics taken from the literature for firefly, bat, and proposed hybrid algorithms. Comparative conclusions of algorithms give that the proposed hybrid firefly - bat algorithm is capable of producing promising results for ASALBP-1.