Göçebelerin kentte tutunma biçimleri -Siirt Conkbayır Mahallesi örneği-
The living style of the nomadic groups in the city: The example of Siirt Conkbayır neighborhood
  1. Tez No: 445739
  2. Yazar: MEHMET TAYANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma 1990 ve sonrasında Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde yaşanan zorunlu göç sonucunda göçebe yaşam şeklini bırakıp Conkbayır Mahallesi'ne yerleşmek zorunda kalan göçebe grupları konu edinmiştir. Siirt, Şırnak, Van, Bitlis bölgesinden zorunlu bir şekilde Siirt'e yerleşen göçebe grupların göç etme süreci, göç etme nedenleri, göç sonra kent yaşamları, kente tutunma biçimleri gibi konular üzerinde durulmuştur. Ayrıca kent içinde değişen göçebe yaşam tarzı, göçebelerin kentte geliştirmiş oldukları örgütlenme şekilleri ve göç öncesi yaşamları ile göç sonrası kent yaşamlarının karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde konu ile ilgili daha önce yapılmış olan literatüre değinilmiştir. Göç öncesi yaşam, göç, göçebelik, göçebe tipleri, göçebe yaşamın sosyo- ekonomik, sosyo- kültürel yapısı, zorunlu göç, zorunlu göçe sebep olan etkenler, zorunlu yer değiştirmenin getirmiş olduğu sorunlar gibi konuların genel bir tanımlanması ve açıklanması yapılmıştır. Ayrıca bu bölümde kent, kentleşme, göçebe grupların kente tutunma tarzları, kent ile entegre olma-olamama, kent içi yaşam şekilleri gibi konular üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda göç eden grubun göç sonrası durumu, kentsel değerleri ve davranışları, kent içinde kurmuş oldukları sosyal ağlar ve kent algıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise çalışmanın metodolojisi yer almaktadır. Son bölümde ise çalışmanın yapıldığı Siirt ili ve özellikle Conkbayır Mahallesi'nin tarihsel yapısı, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve sosyo- demografik özellikleri ve saha çalışmasından elde edilen bulguların değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this studyis thenomadic groups whichabandoned the nomadic life after the forced migration in the East and Southeast regions of Turkey by 1990 and settled into Conkbayır neighborhood. The study focuses on the issues of the nomadic groups from Siirt, Şırnak, Van and Bitlis regions, who settled into Siirt after the forced migration, such as the reasons for the migration, their life in the city after the migration and their efforts to survive in the city. Also, changing nomadic lifestyle in the city,the form of the established organizations of the nomads in the city and the comparison of their life style pre-migration and after migration takes place in the study. The first chapter of the study examines the related works on this subject. A broad definition and explanation was made on the topics such as the life before the migration, the migration, the nomad types, socio-economic, socio-cultural structure of the nomadic life, the forced migration, the causes of the forced migration, the problems that arose after the forced migration. Furthermore, the issues such as city, urbanization, the living style of the nomadic groups in the city, the integration of the nomadic groups to urban, their way of living in the city was also focused on this section of the study. At the same time, the situation of the nomadic groups after the migration, their values and behaviors in the city life, their social networks in the city and their perceptions of the city was examined. The second chapter includes the methodology of the study. In the last chapter, Siirt province, in which the research was done, and particularly its Conkbayır neighborhood's historical structure, socio-economic, socio-cultural and socio-demographic characteristics was showed and the evaluation of the findings from the fieldwork was also presented.