Assessment of agile software research and development projects with multi-criteria decision making approaches
Çevik araştırma geliştirme yazılım projelerinin çok kriterli karar verme yaklaşımları ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 708995
  2. Yazar: ELİF BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde çevik proje yönetimi tekniklerinin araştırma ve geliştirme projelerine uyarlanması şirketler için hayati önem taşımaktadır. Bu araştırma, çevik yazılım geliştirme projeleri için kritik başarı faktörlerinin yanı sıra çevik işletmelerin odaklanması gereken alanları tanımlamaktadır. Literatürde kritik başarı faktörlerinin araştırma ve geliştirme projelerinin sonuçları üzerindeki etkisini inceleyen sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışmada, çevik yazılım geliştirme süreçlerindeki kritik başarı faktörleri araştırılmış ve değerlendirme için bunlar arasından bir grup faktör seçilmiştir. Çalışmada dikkate alınan proje çıktıları“kapsam”,“zaman”,“maliyet”,“iş ortaklarının memnuniyeti”,“kalite”ve“kurumsal gereksinimlerin karşılanması”dır. Her proje çıktısı bir değerlendirme kriteri, kritik başarı faktörleri ise alternatifler olarak ele alınmıştır ve alanında uzman kişilere bir anket uygulanmıştır. SWARA yöntemi kullanılarak proje çıktıları yani kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Bu ağırlıklar kullanılarak kritik başarı faktörleri TOPSIS ve MOORA yöntemleri ile sıralanmıştır. Sonuç olarak;“projenin kapsamının ve kısıtlarının doğru belirlenmesi”en önemli başarı faktörü olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, adapting the agile project management techniques to research and development projects is vital for companies. This research identifies critical success factors for the agile software development projects, as well as the areas where agile businesses should focus their efforts. There exists limited research in the literature examining the impact of critical success factors on the outcomes of research and development projects. In this study, critical success factors in the agile software development processes are investigated, and a group of them is selected for the assessment. The project outputs considered in the study are“scope”,“time”,“cost”,“satisfaction of business partners”,“quality”, and“addressing organizational requirements”. Each project output is handled as an evaluation criterion and critical success factors are considered as alternatives, and a questionnaire is applied to the experts in the field. By applying SWARA method, weights of the project outputs are determined. By utilizing these weights, the critical success factors are ranked by TOPSIS and MOORA methods. As a result,“correct determination of the scope and constraints of the project”is observed as the most important success factor.