Farklı ΔE tespit yöntemlerinin uyumluluğunun maksiller anterior dişlerde değerlendirilmesi
Evaluation of different ΔE formulas in anterior maxillary teeth
  1. Tez No: 708994
  2. Yazar: HATİCE SEVİNÇ AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; maksiller anterior dişlerin renk değerlerini ve klinik olarak algılanabilir renk farkı değerlerini farklı ΔE formülleriyle değerlendirmektir. Süleyman Demirel Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesinde eğitim gören 319 gönüllü öğrencinin maksiller santral, lateral ve kanin dişlerine ilişkin (n= 1914) renk değerleri VitaEasyShade dental spektrofotometre ile analiz edildi. Kullanılan verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk ve Kolmogorov Smirnov testleri değerlendirildi. Normal dağılıma sahip ölçümler için bağımsız örneklem t, Varyans Analizi (ANOVA); normal dağılıma sahip olmayan ölçümler için Kruskal Wallis analizi, Mann Whitney U uygulandı. Bağımlı iki grup karşılaştırılmasında Wilcoxon analizi kullanıldı. İki grup arasında farklılık olduğunun tespit edilebilmesi için Bonferroni analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. İstatiksel analiz için SPSS 25.0 programı kullanıldı (Statistical Package for Social Sciences) (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study evaluates the color values and clinically perceptible color difference values of anterior maxillary teeth with different ΔE formulas. The color values of the maxillary central, lateral and canine teeth (n= 1914) of 319 volunteer students studying at Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry were analyzed with VitaEasyShade dental spectrophotometer. The normal distribution of the data used was tested with the Shapiro Wilk and Kolmogorov Smirnov tests. Independent sample t for normally distributed measurements, Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis analysis, and Mann Whitney U were applied for non-normally distributed measurements. Wilcoxon analysis was used to compare two dependent groups. Bonferroni analysis was performed to determine the difference between the two groups, and the results were interpreted. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis (Statistical Package for Social Sciences) (p0.05).