Sentetik vollastonit içeren tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin kendiliğinden iyileşme özelliğinin belirlenmesi
Determination of self-healing property of engineered cementitious composites incorporating synthetic wollastonite
  1. Tez No: 709002
  2. Yazar: AHMAD FARHAD RAJABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında sentetik vollastonitin (SV) tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin (ECC) kendiliğinden iyileşme özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuvar ortamında geliştirilen 44:1 boy:çap oranlı SV minerali ECC içerisinde çimento (Ç)+uçucu kül (UK) yerine kullanılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalarda, Ç+UK yerine %6 SV kullanıldığında ECC'nin ''taşıma gücü ve deformasyon kapasitesinin'' önemli ölçüde arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, bu karışımda PVA lif içeriği azaltılarak standart ECC ile benzer ''taşıma gücü ve deformasyon kapasitesi'' sergileyen karışımın %1.6 PVA lif içeriğiyle tasarlanabileceği belirlenmişir. Bu nedenle, bu çalışmada standart ECC ile birlikte üç farklı karışımın kendiliğinden iyileşme performansı araştırılmıştır. ECC karışımlarında ön yükleme sonucunda oluşturulan çatlakların su kürü ile iyileşmesi sağlanmış olup çatlak genişliklerindeki değişim haftalık olarak izlenmiştir. Ayrıca, hasarlı ve hasarsız ECC numunelerinin 28., 28+28., 28+56., 28+90. ve 28+120. günlerdeki performansları yarmada çekme, ultrasonik titreşim hızı, hızlı klor geçirimliliği ve kılcal su geçirimliliği deneyleri ile tespit edilmiştir. Kendiliğinden iyileşme performansı en yüksek olan karıșımın, %2 PVA ve %6 SV içeren karışım olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of synthetic wollastonite (SW) on the self-healing properties of engineered cementitious composites (ECC) has been investigated. For this purpose, SW mineral with aspect ratio of 44:1 developed in the laboratory has been used instead of cement (C)+fly ash (FA) in ECC. In previous studies, when 6% SW was used instead of C+FA, it was determined that the ''bearing strength and deformation capacity'' of ECC increased significantly. In addition, it was determined that by reducing the PVA fiber content in this mixture, the mixture exhibited similar ''bearing strength and deformation capacity'' with the standard ECC, can be designed with 1.6% PVA fiber content. Therefore, in this study, the self-healing performance of three different mixtures with standard ECC has been investigated. The cracks formed as a result of preloading in ECC mixtures were healed by water curing, and the change in crack widths was monitored weekly. Moreover, the performances of 28., 28+28., 28+56., 28+90. and 28+120. days of the damaged and undamaged ECC samples days have been determined by splitting tensile strength, ultrasonic pulse velocity, rapid chloride permeability and water sorptivity tests. It was determined that the mixture with the highest self-healing performance was the mixture containing 2% PVA and 6% SV.