Obstruktif uyku apne sendromlu hastaların uykululuk, yorgunluk ve depresyon düzeylerinin polisomnografik değişkenlerle ilişkisi
The correlation of polysomnographic variables with sleepiness, fatigue, and depression levels in patients with obstructive sleep apnea syndrome
  1. Tez No: 709024
  2. Yazar: AHMET ÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Gündüz aşırı uykululuğu, yorgunluk, depresyon ve anksiyete Obstruktif Uyku Apnesi Hastalığı (OSAS)'nda sık görülen belirtilerdir. Bu çalışmanın amacı, OSAS hastalarının uykululuk, yorgunluk, depresyon düzeylerinin polisomnografik değişkenlerle olan ilişkilerini ortaya koymaktır. Yöntem: Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Polikliniği'ne başvuran hastalardan tanı ölçütlerini dolduran henüz tedavi almamış 95 OSAS hastası çalışmaya dâhil edildi. Çalışma grubuna Kısa Uluslararası Noropsikiyatrik Görüşme, Klinisyen Değerlendirmesi (MINI), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Epworth Uykululuk Ölçeği, Chalder Yorgunluk Ölçeği uygulandı. Bulgular: OSAS hastalarının uykululuk puan ortalamaları, Apne/Hipopne indeksi (AHİ) ve Oksijen Desatürasyon İndeksi (ODİ) arasında anlamlı düzeyde pozitif yönde ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Excessive daytime sleepiness, depression, anxiety, and fatigue are common symptoms in Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). The aim of the present study is to investigate the correlation of polysomnography findings with depression, daytime sleepiness, and fatigue levels in patients with OSAS. Method: This study was designed to evaluate depression, fatigue, and sleepiness levels of 95 untreated patients with different levels of OSAS in the outpatient sleep clinic of Istanbul Erenkoy Mental Health Training and Research Hospital and compare their results with the polysomnographic variables. Mini-International Neuropsychiatric Interview (M.I.N.I), Hospital Anxiety and Depression Scale, Chalder Fatigue Scale, Epworth Sleepiness Scale were applied to the OSAS patients. Results: A statistically significant positive correlation was found between the sleepiness scores with apnea-hypopnea index (AHI) and oxygen desaturation index (ODİ).