Plastik malzemelerin yüzey kalitesini artırmak için yüzey aşındırma cihazının geliştirilmesi
Development of surface abrasion to improve the surface quality of plastic materials
- Tez No: 709025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜVET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan 3D yazıcıların gelecekte üretim alanındaki popülaritesinin artması beklenmektedir. Üretim yapısı gereği eklemeli üretim teknolojisine sahip olan 3 boyutlu prototipleme cihazları, nihai kullanım ürünleri açısından halen geliştirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada, 3D yazıcılarla üretilen ABS malzemeli ürünlerin yüzeylerindeki katman izlerinin kimyasal solvent ile fiziksel olarak aşındırılmasıyla daha iyi bir yüzeyin nasıl elde edileceği anlatılmaktadır. Makinenin elektronik ve mekanik aksamları tez içerisinde detaylı olarak anlatılmıştır. Sistemin en uygun şekilde çalışabilmesi için mekanik sistem ile sensör ekipmanları farklı alternatifler geliştirilerek tasarlanmıştır. Bu cihaz yardımıyla kimyasal aşındırıcı kullanılarak farklı parametrelerdeki ayarlarla yüzeydeki değişimin etkisi gözlemlenmiştir. Sıcaklık, basınç ve zaman parametrelerine bağlı olarak 3D yazıcılar ile üretilen ürünlerin yüzey pürüzlülük değerleri arasındaki farklar da vurgulanmıştır. Bu çalışma ile farklı sektörlerde prototipleme için kullanılan 3D yazıcıların dezavantajları azaltılarak yüzey pürüzlülük değerinin kontrollü olarak azaltılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is expected that the popularity of 3D printers, which has a very common usage area today, in the field of production will increase in the future. 3D prototyping devices, which have additive manufacturing technology due to their production structure, still need to be developed in terms of end-use products. In this study, it is explained how to obtain a better surface by physically etching the layer traces on the surfaces of ABS material products produced with 3D printers with chemical solvent. The electronic and mechanical parts of the machine are explained in detail in the thesis. In order for the system to work in the most appropriate way, the mechanical system and the sensor equipment have been designed by developing different alternatives. With the help of this device, the effect of the change in the surface was observed by using chemical abrasives with different parameters. The differences between the surface roughness values of the products produced with 3D printers depending on the temperature, pressure and time parameters are also emphasized. With this study, it is aimed to reduce the surface roughness value in a controlled manner by reducing the disadvantages of 3D printers used for prototyping in different sectors.