Endüstriyel yeni bir ürün: Bademli pekmez kreması
A new industrial product: Almond molasses cream
  1. Tez No: 709023
  2. Yazar: DUYGU KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa sadeyağı, üzüm pekmezi ve öğütülmüş badem karışımından oluşan Bademli Pekmez Kreması ile tanımlanan tamamen yeni bir ürün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, D-Optimal Karışım Modeli (D-Optimal Mixture Design) kullanılarak ürünü oluşturan bileşenlerin (üzüm pekmezi, Şanlıurfa sadeyağı, öğütülmüş badem, emülgatör) farklı oranlarından oluşan 20 adet deneme ürünler üretilmiştir. Çalışmada cevap değişkeni olarak tekstürel parametreler olan katılık, kıvam, yapışkanlık ve viskozite endeksi kullanılmıştır. Deneme ürün bileşenleri ile uygun modellerin cevap değişkenleri üzerindeki etkisi varyans analizi ile tespit edilmiştir. Daha sonra, optimizasyon çalışmaları için cevap değişkenlerine ait varsayımlar yapılarak en uygun ürün bileşimi yapılmıştır. Sonuç olarak, istenilirliği en yüksek (0.98) Bademli Pekmez Kreması bileşimi %59.86 üzüm pekmezi, %15.14 Şanlıurfa sadeyağı ve %25 badem olarak optimize edilmiştir. Bileşimi optimize edilen Bademli Pekmez Kremasının viskoz, sürülebilir, düşük asitli ve orta nemli, hafif parlak ve kırmızı-sarı renk skalasında yer almış bir ürün olduğu ve eğitimli panelistler tarafından beğenildiği ve endüstriyel ölçekte üretilebilecek potansiyel taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a completely new product called Almond Molasses Cream, which consists of a mixture of Şanlıurfa butterfat, grape molasses and ground almonds. For this purpose, using the D-optimal Mixture Design, 20 trial experimental cream products consisting of different ratios of the components (grape molasses, Şaslıurfa butterfat, gruund almond and emulsifier) that make up the product were produced. In the study, textural parameters such as firmness, consistency, cohesiveness, and index of viscosity were used as response variables. The effect of trial product components and appropriate models on response variables was determined by analysis of variance. Then, for the optimization studies, the assumptions of the response variables were made, and the most suitable product high desiribitidy combination was made. As a result, the most suitable (desirability: 0.98) mixture composition of Almond Molasses Cream was determined as 59.86% grape molasses, 15.14% Şanlıurfa butterfat and 25% ground almond. It has been concluded that the Almond Molasses Cream, whose composition has been optimized, is a viscous, spreadable, low acid and medium moisture food, slightly bright and red-yellow product, appreciated by the trained panelists, and has the potential to be produced on an industrial scale.