Hemorajik sok modelinde farklı kristalloid sıvıların renal doku üzerine etkileri
Effects of different crystalloid fluids on renal tissue in the hemorrhagic shock model
- Tez No: 709042
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN PENÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Sıçanlarda oluşturulan hemorajik şok modelinde RingerLaktat ve Serum Fizyolojik sıvılarla resüsitasyonunhemodinami, renal doku histopatolojisi, koagülasyon ve apopitozis üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yirmi anestezi uygulanmış sıçanda sabit hacim kontrollü kanama modeli ile 60 dk içinde travmatikhemorajik şok oluşturuldu. Hayvanlar, Grup K: hemoraji uygulanmayan grup (n=5), Grup H: hemoraji uygulanan ve herhangi bir tedavi verilmeyen grup (n=5), Grup SF: hemoraji uygulanan ve iv serum fizyolojik infüzyonu verilen grup (n=5), Grup RL: hemoraji uygulanan ve iv RingerLaktatinfüzyonu verilen grup (n=5) olarak randomize edildi. Annexin A5 değerleri çalışıldı. ROTEM analizi yapıldı. Renalhistopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: "Hemorajinin 0. dk., 10. dk, 15. dk'sında ölçülen kan basıncı değerleri Kontrol grubunda anlamlı derecede yüksek gözlenmiştir (p=0,001). Grup H'deki CT ile CFT ölçümü K ve RL grubu ölçümlerine göre anlamlı derecede yüksek gözlendi (p=0,001). Hemoraji grubundaki Annexin A5 ölçüm değeri 16,36±4,47 (ng/ml) olup diğer gruplardan anlamlı derecede yüksekti (p=0,002). Proksimal, distal ve interstisyelrenaltubüler hasar skorları kontrol grubunda diğer gruplardan anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,003). Sonuç: Bu çalışma hemorajik şokun erken döneminde SF ya da RL'ın güvenle kullanılabileceğini göstermiştir. Kan temin edilip transfüzyon başlatılan zamana kadar geçen süre içinde vital bulguları iyileştirmektedir, apoptozisi azaltmaktadır ve koagülopati bulguları azaltılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the effects of resuscitation with Ringer's Lactate and Normal Saline on hemodynamics, renal tissue histopathology, coagulation and apoptosis in the hemorrhagic shock model of rats. Materials and Methods: Traumatic hemorrhagic shock was induced in 20 anesthetized rats by a fixed volüme controlled bleeding model. Fluid resuscitation was performed for the next 60 min. Animals were randomized to: Group K: no hemorrhage (n=5), Group H: hemorrhage and no treatment (n=5), Group SF: hemorrhage and iv saline infusion (n=5), Group RL: hemorrhage and IV Ringer's Lactate infusion (n=5). Blood samples were taken before hemorrhage and after iv crystalloid infusion. Annexin A5 values were studied. ROTEM analysis was performed. Renal histopathological evaluation was scored. Results: The blood pressure values measured at the 0th, 10th, and 15th minutes of hemorrhage were found to be higher in the control group than the other groups (p=0.001). The CT and CFT measurements in Group H were higher than the measurements in the K group and RL group (p=0.001). Annexin A5 value in the hemorrhage group was 16.36±4.47 (ng/ml), and it was higher than the other groups (p=0.002). Proximal, distal and interstitial renal tubular injury scores were found to be significantly lower in the control group than the other groups (p=0.003). Conclusion: This study has shown that NS or RL can be used safely in the early phase of hemorrhagic shock. They improve vital signs, reduce apoptosis, and reduce coagulopathy signs in the time elapsed between blood supply and transfusion initiated.