Ev sahibi ve köken ülkede çevresel sürdürülebilirlik: Ford Otomotiv örneği
Environmental sustainability in the host and country of origin: The case of Ford Automotive
- Tez No: 709062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, küresel işletmelerin köken ve ev sahibi ülkedeki çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımlarındaki farklılığı irdelemektir. Bu amaç doğrultusunda Küresel işletmenin çevresel raporlama şeklinde köken ve ev sahibi ülke ayrımı var mıdır? Varsa farklılığın sebebi nedir?, İşletme sürdürülebilirlik raporları“seçilen çevresel yaklaşımın”kategorileri çerçevesinde değerlendirilebilir mi?, Ülkelerin gelişmişlik düzeyi çevresel raporlamalardaki farklılığı hangi açılardan etkilemektedir? Sorularına yanıt aranmıştır. Amacı gerçekleştirmek için Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı, ABD kökenli Ford Otomotiv işletmesinin iki ülkedeki çevresel sürdürülebilirlik yaklaşımlarının hangi açılardan ve ne sebeple farklılaştığı, paylaştıkları sürdürülebilirlik raporlarından hareketle içerik analiziyle incelenmektedir. Çalışma kapsamında ev sahibi ve köken ülkenin çevresel sürdürülebilirlik raporları iki açıdan ele alınmıştır. İlk olarak iki ülkenin çevresel sürdürülebilirlik raporları, GRI indeksi çevre kategorilerine göre incelenmiştir. İkinci olarak iki ülkenin raporları, Koşu Bandı Üretim Teorisi çevre kategorileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Böylece Ford Otomotiv işletmesinin köken ve ev sahibi ülkede paylaştığı çevresel sürdürülebilirlik raporlarında, çevre kategorilerine yer verme çeşitliliği ve sıklığı; GRI indeksi ve Koşu Bandı Üretim Teorisi'nin çevre kategorileri bazında ele alınmıştır. Araştırma sonucunda ev sahibi ülkede çevresel uyum kategorisinin daha etkin şekilde takip edilmesi, atık kategorisinin son zamanda daha az paylaşımcı olması, ev sahibi ülkedeki tedarikçilere ilişin verilerin yoksunluğu gibi bulgulara ulaşılmıştır. Dolayısıyla işletmenin ev sahibi ve köken ülkede yer verdiği çevre kategorilerinin varlığı ve çeşitliliğinde farklılıklar görülmüştür. Ev sahibi ve köken ülkedeki çevresel sürdürülebilirlik etkinliklerini raporlama kıstaslarındaki ayrımların sebebinin ise, ev sahibi ülkenin çevresel politikaları olduğu kanısına varılmıştır. Bu çalışmayla, çevresel sürdürülebilirlik raporlarının aynı işletmeye ait dahi olsa çevresel sorumluluklar söz konusu olduğunda hangi çevre kategorilerinde farklı tutumlarında bulunacağının tespiti; hem işletme hem de ülkelerin çevresel sürdürülebilirliğe bakış açısına dair önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the differences in environmental sustainability approaches of global businesses in the origin and host countries. For this purpose, is there a distinction between country of origin and host country in the way of environmental reporting of the global enterprise? If there is, what is the reason for the difference?, Can the business sustainability reports be evaluated within the framework of the categories of the“environmental approach chosen”?, In what ways does the level of development of the countries affect the difference in environmental reporting? Answers to their questions were sought. In order to achieve the goal, the differences in the environmental sustainability approaches of the US-based Ford Automotive company, hosted by Turkey, in the two countries and for what reason, are analyzed through content analysis based on the sustainability reports they share. Within the scope of the study, the environmental sustainability reports of the host and country of origin were discussed from two perspectives. First, the environmental sustainability reports of the two countries were examined according to the GRI index environmental categories. Secondly, the reports of the two countries were evaluated within the framework of the Treadmill Production Theory environmental categories. Thus, the diversity and frequency of including environmental categories in the environmental sustainability reports shared by Ford Automotive company in the country of origin and host country; It is discussed on the basis of the environmental categories of the GRI index and the Treadmill Production Theory. As a result of the research, findings such as monitoring the environmental compliance category more effectively in the host country, the waste category being less sharing recently, and the lack of data on the suppliers in the host country have been reached. Therefore, there were differences in the existence and diversity of the environmental categories that the enterprise included in the host country and the country of origin. It has been concluded that the reason for the differences in reporting criteria for environmental sustainability activities in the host and origin country is the environmental policies of the host country. With this study, it is aimed to determine in which environmental categories the environmental sustainability reports will have different attitudes when it comes to environmental responsibilities, even if they belong to the same business; It provides important clues about the perspective of both businesses and countries on environmental sustainability.