Harmonical contrast design approach in historical urban context
Tarihi şehir bağlamında uyumlu karşıt tasarım yaklaşımı
- Tez No: 709063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME EBRU AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarihi çevrede yeni yapı, mimarlık pratiğinin önemli araştırma, tartışma ve uygulama konularından biridir. Tartışmalar modern mimarlık söylemleriyle ortaya çıkmış ve diğer mimarlık akımlarının yardımıyla günümüze kadar gelişim göstermiştir. Günümüzdeki uygulamalar incelendiğinde çeşitli yaklaşımlar dikkat çekmektedir. Bunlar; yansıtıcılık, tarihi verilerin yorumlanması, analojik ve kontrast yaklaşımlardır. Bunlardan kontrast yaklaşım, tasarımcının kendini en iyi şekilde yansıtabildiği ve tarihi yapıya olan ilgiyi arttırabilecek bir potansiyel taşımasına rağmen, çeşitli nedenlerle iyi kontrast tasarımlar yapılamamaktadır. Bu nedenlerin en önemlilerinden biri, bağlamın fiziksel bir nesne olmasının ötesinde somut olmayan özelliklerinin de olması, bu özelliklerin tasarımcılar tarafından yeterince algılanıp yorumlanmaması ve yeni yapının görsel bütünlüğünün şehir ölçeğinde değerlendirilmemesidir. Koruma kuramına ilişkin uluslararası metinlerde de genellikle bağlam salt fiziksel bir uyum olarak ele alınmaktadır. Bu sorunlar başarısız örneklere sebep olmakta ve tarihi çevrelerin özgün niteliklerini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu sebeple bu çalışma uyumlu kontrast tasarım yaklaşımlarına odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, uyumlu kontrast tasarımın mimarlar tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu kapsamda, koruma kuramı ilkeleri ışığında, son yıllarda dünyada tarihi kent merkezlerinde dikkat çeken kontrast tasarım örnekleri incelenerek değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucunda uyumlu karşıt tasarımların form ve malzeme özellikleriyle tarihi yapıdan ayrıştığı, renk ve ölçek özellikleriyle ise uyum sağladığı görülmektedir. Ayrıca uyumlu karşıt tasarımların renk seçiminde tarihi bağlamda bulunan renklerin tercih edilmesiyle tarihi yapılarla benzerliği arttırdığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, uyumlu karşıt tasarımlarda tarihi bağlama uygun renklerin seçilmesinin yapıların tarihi bağlama uyumunu arttırırken tarihi yapının ayrışmasını sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new building in the historical environment is one of the important research, discussion, and application topics of architectural practice. The debates emerged with the discourses of modern architecture and developed until today with the help of other architectural movements. When today's applications are examined, various approaches draw attention. These are reflectivity, interpretation of historical values, analogical and contrast approaches. Although the contrast approach has the potential to reflect the designer's self in the best way and to increase the interest in the historical building, good contrast designs cannot be made for various reasons. One of the most important of these reasons is that the context has intangible features beyond being a physical object, these features are not adequately perceived and interpreted by the designers, and the visual integrity of the new building is not evaluated at the city scale. In international texts on conservation theory, the context is generally treated as a purely physical fit. These problems cause unsuccessful examples and cause historical environments to lose their original qualities. Therefore, this study focuses on harmonious contrast design approaches. The study aims to provide a better understanding of harmonious contrast design by architects. In this context, in the light of the principles of conservation theory, contrast design examples that have attracted attention in historical city centers in the world in recent years have been examined and evaluated. As a result of the evaluation, it is seen that the harmonious contrast designs differ from the historical building with their form and material properties, and they harmonize with their color and scale characteristics. In addition, it has been determined that the color selection of harmonious contrasting designs increases the similarity with historical buildings by choosing the colors found in the historical context. On the other hand, it was concluded that choosing colors suitable for the historical context in harmonious contrasting designs increase the harmony of the buildings with the historical context while ensuring the separation of the historical building.