Duchenne musküler distrofili MDX farelerde yüzme egzersizi, düşük dereceli lazer veya kombinasyonlarının dejenerasyon, inflamasyon, oksidatif stres ve utrofin proteini ile irisin peptiti üzerine olan etkisi
The effect of swimming exercise, low-lavel lazer or combinations ondegeneration, inflammation, oxidative stress, and utrophin protein and irisin peptide in MDX mice with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 709061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Duchenne Musküler Distrofili Mdx Farelerde Yüzme Egzersizi, Düşük Dereceli Lazer veya Kombinasyonlarının Dejenerasyon, İnflamasyon, Oksidatif Stres ve Utrofin Proteini ile İrisin Peptiti Üzerine Olan Etkisi Amaç: Çalışmada; mdx fare modelinde faydalı etkileri gösterilen yüzme egzersizlerinin olası yan etkilerini azaltmak veya faydasını artırmak için düşük dereceli lazer tedavisi (LLLT) ile birlikte uygulanmasının kas dejenarasyonu, oksidatif stres ve utrofin proteini ile irisin peptiti üzerine olan etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 20 adet mdx fare dört gruba ayrılmıştır. Gruplar; sedanter ve plasebo LLLT (SK), sedanter ve LLLT (SL), otuz dakika yüzme egzersizi (Eg) ve otuz dakika yüzme egzersizi ve LLLT (EgL) olarak adlandırılmıştır. Sekiz haftalık yüzme egzersizi sonrasında kas testleri, biyokimyasal olarak; total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite, utrofin ve irisin seviyeleri ölçülmüştür. Işık mikroskobunda iskelet, diyafram ve kalp kası histopatolojik skor, iskelet kası ile kalp kası miyosit çapları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Swimming Exercise, Low-Lavel Lazer or Combinations on Degeneration, Inflammation, Oxidative Stress, and Utrophin Protein and Irisin Peptide in Mdx Mice with Duchenne Muscular Dystrophy Purpose: In the study; It is aimed to investigate the effects of low-lavel lazer therapy (LLLT) on muscle degeneration, oxidative stress, and utrophin protein and irisin peptide, in order to reduce the possible side effects or increase the benefit of swimming exercises, which have shown beneficial effects in the mdx mouse model. Materials and Methods: In our study, 20 mdx mice were divided into four groups. Groups; sedentary and placebo LLLT (SK), sedentary and LLLT (SL), thirty-minute swimming exercise (Eg), and thirty-minute swimming exercise and LLLT (EgL). After eight weeks of swimming exercise, muscle tests, biochemically; total oxidant capacity, total antioxidant capacity, utrophin and irisin levels were measured. Skeletal, diaphragmatic and cardiac muscle histopathological scores, skeletal and cardiac muscle myocyte diameters were determined under the light microscope.