Hitap-muhatap ilişkisi bakımından Kıyâme sûre tefsiri
Surah al-Qiyamah in terms of the relation between speech-addressee
  1. Tez No: 709109
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED İSA YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kur'an hitabının geçişliliğine dair yapılan çalışmaların azlığı tefsir literatüründe önemli bir eksiklik oluşturmaktadır. Çalışmada insana yönelik hitapların sıkça geçtiği Kıyame suresindeki hitaplar, hitabın geçişliliği bağlamında değerlendirilmektedir. Sebebi nüzul rivayetlerinin esas alınıp Kur'an hitabının o döneme hatta o dönemin belli insanlarına hasredilmesinin Kur'an'ın indiriliş amacına ve ruhuna uygun olmayışı sebepleriyle birlikte zikredilmektedir. Çalışma için önem arz eden hitap, tarihsellik, evrensellik gibi meseleler konu ekseninde kısaca ele alınmıştır. Suredeki hitapların, sure içi münasebet bakımından daha net anlaşılabilmesi için Kıyame suresine dair sure tefsiri çalışmasına da yer verilmiştir. Sureye dair hitaplar değerlendirilirken 16-19. ayetlerdeki hitaplar, cins olarak insana yapılan hitapların dışında özel olarak ele alınmıştır. Yapılan çalışma ile amaçlanan, evrensel niteliklere sahip olan Kur'an hitabının belli dönem veya topluluğa indirgenemeyeceğinin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The lack of studies on the transitionality of the Qur'anic speech constitutes a significant deficiency in the literature of tafsir (exegesis). In the study, the addresses in the Surah al-Qiyamah, where human-oriented addresses are frequently mentioned, are evaluated in the context of the transitionality of the speech. Based on the narrations of the asbab al-nuzul (occations of the verses), it was mentioned that the addressee of the Qur'an belonged only to that period and even belonged to some people of that period, together with the reason that it is not suitable for the purpose and spirit of the Qur'an. Issues such as speech, historicity, and universality, which are important for the study, were briefly discussed on the scope of the subject. The study of the tafsir of Surah al- Qiyamah was included to make the addresses in the surah more clearly understood in terms of the interrelation between the verses in the surah. While evaluating the addresses about the Surah, the addresses in the verses 16-19 have been handled specifically, apart from the addresses made to humans as a gender. The aim of the study is to demonstrate that the speech of the Quran, which has universal qualities, cannot be reduced to a certain period or community.