Kâdî el-Beydâvî'de akıl-nakil ilişkisi
The reason-revelation relationship in Kâdî al-Beydâvî
- Tez No: 699759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akıl-nakil konusu, İslam düşünce tarihinde sürekli olarak tartışılan bir konu olmuştur. Kelâmcıların aklı ön plana çıkartıp onunla argümanlar geliştirdikleri bilinmektedir. Fakat naklin de kelâmda önemli bir yeri vardır. Kelâm âlimleri zahiriye, selefiye ve diğer nakilci ekollerin şiddetli eleştirilerine maruz kalmışlardır. Onlar tevil ve reyi kullanan kelâmcıları şiddetli bir şekilde yermişlerdir. Bu eleştirilere muhatap olan kelâmcıların onlara karşı kendilerini savunmaları ve alternatifler üretmeleri elzem olmuştur. Akıl-nakil konusundaki görüşlerine yer vereceğimiz Kâdî el- Beydâvî, Eş'arî mezhebine mensuptur. Bu mezhebe ciddi katkıları olmuştur. Beydâvî hem ele aldığı eserleriyle hem de görüş ve düşünceleriyle yaşadığı döneme ve sonraki çağlara hitap eden önemli bir isimdir. Hemen hemen her alanda eserler veren Beydâvî daha çok tefsir alanında tanınmakla beraber kelâm, fıkıh ve tasavvufla da ilgilenmiştir. Beydâvî'nin akıl-nakil tartışması bağlamındaki tercihleri, Eş'arîliğin konuya bakışını yansıtması açısından önem taşımaktadır.“Kâdî el-Beydâvî'de Akıl-Nakil İlişkisi”İsimli bu tez, bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kâdî el-Beydâvî'nin yaşadığı dönem ve kelâmî görüşleri, ikinci bölümde akıl-nakil ilişkisi, üçüncü bölümde ise Kâdî el-Beydâvî'de akıl-nakil ilişkisi üzerinde durulmuştur. Anahtar Kelimeler : Akıl, Nakil, Beydâvî, Kelâm, Eş'arîlik. Sayfa Sayısı : x + 91 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ahmet BARDAK
Özet (Çeviri)
The subject of reason-revelation is a topic of constant retention in the history of Islamic thought. It is known that the theologians bring the reason to the forefront and develop arguments with it. However, the revelation also has an important place in Islamic theology. The scholars of Islamic theology have been subjected to fierce criticism from the Zâhirî, Salafist movement, and other revelatory schools. They strictly criticized the theologians using Tafsir with ra'y and Ta'wil. It has been essential for the Islamic theologians subjected to these critics to defend themselves against them and come up with alternatives. Kâdî Al- Beydâvî, whose views on the subject of reason-revelation will be covered, belongs to Ash'ari sect. He has made a significant contribution to this sect. Beydâvî is an important name that appeals to the period and ensuing ages, both with his works and his views and thoughts. Beydâvî, who gave works in almost every field, is more known in the Tafsir; however, he also dealt with Kalam, Fiqh, and Sufism. Beydâvî's views on the discussion of reason-revelation are essential in terms of reflections Ash'arism's view of the subject. This thesis, titled“The Reason-Revelation Relationship in Kâdî Al-Beydâvî”consists of an introduction and three parts. The first chapter examines the era and theologist views of Kâdî Al-Beydâvî; the second chapter analyses the Reason-Revelation Relationship and the third chapter emphasizes the understandings of Kâdî Al-Beydâvî`s on the Reason-Revelation Relationship. Key Words : Reason, Revelation, Beydâvî, Kalam, Ash'arism. Number of Pages : x +91 Advisor : Associate Professor Ahmet BARDAK