Strategic health communication during Covid-19 outbreak in Turkey: Social media use of Turkish Ministry of Health
Türkiye'de Covid-19 salgını sırasında stratejik sağlık iletişimi: Sağlık Bakanlığı'nın sosyal medya kullanımı
  1. Tez No: 709118
  2. Yazar: NUR BANU ELBÜLKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi seviyesine ulaştığı ilan edilen Covid-19, ölüm oranları, hastalığa yakalanma oranları ve insanlar üzerinde bıraktığı hasarlar açısından 21. yüzyıl için önemli bir tehdit haline gelmiştir. Sağlık iletişimi, son yıllarda önemi giderek artan bir kavramdır ve Covid-19 gibi dünyayı etkisi altına alan salgın durumlarında, toplumlarda halkı bilgilendirmek, önlem almak ve salgını kontrol etmek için önemli bir role sahiptir. Toplumlarda sağlık okuryazarlığının düşüklüğü ve medyada hızla yayılan yanlış bilgiler sağlık iletişimi için dezavantaj oluştursa da, sağlık iletişimcilerinin/sağlık kurumlarının medya aracılığıyla uyguladığı çeşitli iletişim politikalarıyla, süreci kontrol altına alabilmeleri mümkündür. Covid-19 salgınında, Türkiye'de sağlık iletişimi çalışmaları, Sağlık Bakanlığı önderliğinde gerçekleşmektedir. Sağlık Bakanlığı salgın sürecinde hazırladığı mesajları medyanın desteğini alarak geniş kitlelere ulaştırmakta, halkı bilgilendirmektedir. Bu çalışmada Sağlık Bakanlığı'nın 23 Ocak 2020, 1 Haziran 2020 arasında resmi Instagram hesabından gerçekleştirdiği paylaşımlar, Covid-19 salgınında sağlık iletişim stratejileri kapsamında içerik analizi yöntemiyle incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sağlık iletişimi stratejilerinin temeli,“bilgilendirici ve ikna edici iletişim”dir.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which emerged in Wuhan, China, in December 2019 and was declared to have reached the pandemic level by the World Health Organization on March 11, 2020, has become an essential threat to the 21st century in terms of death rates, rates of catching the disease and the damage it causes to people. Health communication is a concept that has become increasingly important in recent years. It has a vital role in informing the public, taking precautions, and controlling the pandemic. Although low health literacy in societies and misinformation spreading rapidly in the media are disadvantages for health communication, health communicators/health institutions can control the process with various communication policies implemented through the media. During the Covid-19 pandemic, health communication activities in Turkey were carried out under the leadership of the Ministry of Health. The Ministry of Health delivers the messages it prepares during the pandemic to large masses with the support of the media and informs the public. In this study, the posts made by the Ministry of Health between January 23, 2020, and June 1, 2020, on the official Instagram account were evaluated with content analysis within the scope of health communication strategies in the Covid-19 pandemic. According to research findings, the basis of health communication strategies carried out by the Ministry of Health is“informative and persuasive communication”.