Kesişimsellik kuramı bağlamında Adua ve Oltre Babilonia romanlarında baskının temsilleri
The representation of multiple oppressions in Adua and Oltre Babilonia in the context of intersectionality
  1. Tez No: 709117
  2. Yazar: HAZEL KARAKAYA CANKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L. BARBARA DELL'ABATE ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, sömürgecilik sonrası İtalyan edebiyatının günümüzdeki önemli kadın temsilcilerinden biri olan Igiaba Scego'nun Adua ve Oltre Babilonia adlı romanlarındaki kadın karakterlerin yaşadıkları ırk, toplumsal cinsiyet ve sosyal kimlik temelli ayrımcılıkları kesişimsellik kuramı bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Roman karakterleri aracılığıyla sömürgecilik ve faşizm gibi baskıcı yönetim biçimlerinin baskılarına tanık olmuş ve olmaya devam eden kadınların yaşadıkları ayrımcılıklar kesişimsellik kuramı aracılığıyla değerlendirilmektedir. Tezin ilk bölümünde, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası kavramlarına giriş yapılmış ve sömürgecilik sonrası İtalyan edebiyatının tanımlarına yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise çalışmanın kuramsal çerçevesini çizen kesişimsellik kuramı açıklanmıştır. Daha sonraki bölümde, bahsedilen iki romanın yazarı Igiaba Scego'nun edebî yönü üzerinde durulmuş, sonrasında her iki roman da önemli detaylara yer verilerek özetlenmiştir. Son bölümde ise romanların kesişimsellik kuramı temelli bir analizine yer verilmiştir. Tezde, çalışılan romanlar ışığında ayrımcılığa uğramış kadınların ırk ve toplumsal cinsiyet kimliklerinin nasıl iç içe geçtiği, çoklu egemenlik matrisi bağlamında nasıl baskıya uğradıkları ve uğradıkları baskılara karşı gösterdikleri faillikler aktarılmaktadır. Tezin bir diğer amacı da başat Avrupalı feminizm kuramların siyah kadın bireylerin yaşadıkları baskıların dile getirilmesindeki yetersizliğine değinmek ve kesişimselliğin gerekliliğine vurgu yapmaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Adua and Oltre Babilonia, two novels by Igiaba Scego, one of most prominent figures of postcolonial Italian literature. In this study race, gender and social identity-oriented discriminations experienced by the female black characters of the novels are discussed within the framework of intersectional theory. Through these characters, the discriminations experienced by women who witnessed the oppression of colonial and fascist regimes are analyzed with the instruments provided by intersectionality theory. In the first chapter, the terms colonialism and postcolonialism are introduced. Postcolonial literature and postcolonial Italian literature are defined. Intersectionality theory, which is the theoretical framework of this work, is investigated in the second chapter. In the next chapter Igiaba Scego's literary style is addressed and the two novels are analyzed in more details. The final chapter focuses on the analysis of two novels following the theoretical approach of intersectional theory. This thesis aims to show that the racial and gender identities of women who experienced discriminations are intersected and to demonstrate how these discriminations are embedded within a matrix of domination and still how these women use their agencies towards this matrix of domination. Another aim of this thesis is to touch upon the insufficiency of the main European feminism, to describe the suppressions of black woman individuals and to emphasize the necessity of intersectionality.