Sezeryan olgularında; rokuronyum bromür, vekuronyum bromür, atrakuryum besilat ve suksinilkolin klorürün noromusküler blok etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 70915
  2. Yazar: TUĞSAN EGEMEN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. OKAN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yeni non depolarizan kas gevşetici ilaçların depolarizan blokerler gibi etkilerinin kısa sürede başladığı ve dekürarizasyona gereksinim olmadığı belirtilmektedir. Çalışmamızda sezaryen olgularında rokuronyum bromür, vekuronyum bromür, atrakuryum besilat ve süksinilkolin klorür'ün nöromüsküler blok etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun onayı alındıktan sonra sezaryen uygulanacak 80 olgu çalışma kapsamına alındı. Olgular 20'şer kişilik 4 gruba ayrıldı. Olguların indüksiyonunda 5mg/kg thiopenthal sodyum (iv) kullanıldı. Kirpik refleksi kaybolan olgularda %50 N2O ve %50 O2 ile asiste ventilasyonu takiben TOF Guard sinir stimülatörü çalıştırıldı. Stimülatörün stabilizasyonunun ardından 1. gruba 0,6mg/kg rokuronyum bromür, 2.gruba 0,lmg/kg vekorunyum bromür, 3. gruba 0,5mg/kg atrakuryum besilat, 4.gruba lmg/kg süksinilkolin klorür iv. uygulandı. Tekli stimülasyonda %95-100 blok sağlandığmda endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Etki başlama süreleri ve entübasyon kaliteleri kaydedildi. Entübasyonu takiben anestezi idamesi %65 N2O, %35Ü2 ve %0,5 isoflurane ile kontrollü olarak sürdürüldü. Tekli stimülasyonda %25 derlenme sağlandığmda bu süre etki süresi olarak kaydedildi. Etki başlama süreleri sırası ile ortalama 68 sn, 105 sn, 185sn ve 48sn olarak saptandı. Dört grubun sürelerinin birbirleri arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılıklar gösterdiği (p0.05). Etki süreleri ise sırası ile ortalama 38.3 dk, 36.3 dk, 33.7 dk ve 6.4 dk olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has been emphasized that effect of the new non-depolarizing neuromuscular blocking agents begin earlier than depolarizing agents and they don't require decurarization. The neuromuscular blocking effects of rocuronium bromide, vecuronium bromide, atracurium besylat and succinylcholine chloride were compared in patients undergoing cesarean section. After getting approval from the ethic committee of the Faculty of Medicine of Çukurova University, 80 patients were divided into 4 groups each containing 20. Intravenous thiopenthal sodium (5mg/kg) had been used for induction. TOF Guard nerve stimulator had been operated after providing assisted ventilation with 50% N2O and 50% O2 in patients whose ciliar reflexes disappeared. After stabilization of the stimulator, rocuronium bromide 0.6 mg/kg to group I, vecuronium bromide 0.1 mg/kg to group n, atracurium besylat 0.5mg/kg to group IQ, and succinylcholine chloride 1 mg/kg to group IV had been administered intravenously. The patients intubated endotracheally after providing 95-100% neuromuscular block by single stimulation. The onset of action and the quality of intubation had been recorded. After intubation anesthesia had been continued by 65% N2O, 35 %(h and 0.5% isoflurane under control. After providing 25% recovery, this period had been recorded as the duration of action. The mean onset of action for the groups were 68 sec, 105 sec, 185 sec and 48 sec. consecutively. There were statistically significant differences between the groups for the onset of action (p0.05). The mean duration of action of the groups were 38.3 min, 36.3 min, 33.7 min, and 6.4 min consecutively. No statistically significant difference had been found between the groups of rocuronium bromide, vecuronium bromide, atracurium besylat (p>0.05).