Normal vaginal doğumlarda ve sezeryan olgularında servikal, vaginal ve endometriyal kültürler ile yenidoğanın göz florası arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Researching the cervico-vaginal flora of 400 pregnant women and the relation of this to the newborns eye flora
  1. Tez No: 20137
  2. Yazar: İBRAHİM TOPDAĞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
NORMAL VAGINAL DOĞUMLARDA VB SEZERYAN OLGULARINDA SERVİKAL, VAGİNAL VE ENDOMETRİAL KÜLTÜRLER İLE YSNİDOĞANIN GÖZ FLORASI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ. O ZET : 1989-1990 yılları arasında Atatürk niverBİtesi Tıp Fak. Kadın Hst. ve Doğum ABD' da 400 gebe olgunun servico-va- ginal floraları, endometrium ve idrar kültürleriyle yenidoğan- 1 arının göz floraları incelenerek aralarındaki ilişki belir lendi. Gebe olgularımız sosyoekonomik düzey olarak iki alt gruba ayrıldı. Bu iki grubun floraları karşılaştırılarak incelendi. Olguların karşılaştırılmasında oranların farklılık testi ile chi-square uygunluk testi kullanıldı. Sonuç olarak: Gelir düzeyi yüksek grupta floranın daha iyileştiğini, genel grubumuzun florasının literatür ile uyumlu olduğunu, yenidoğanların göz florasının da annelerinin vaginal ve Bervikal florası ile uyumlu olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
RESEARCHING THE CERVT CO -VAGINAL 5L0RA OF 400 PREGNANT WOMEN AND THE RELATION OP THIS TO THE NEWBORN'S EYE FLORA SUMMARY We have searched 400 pregnant women's vaginal and cervical flora and their infante eye flora in between 1989 and 1990 years. We have divided theBe w omen two subgroup with socioeconomically. Consequently we have found that higher socioeconomic group's flora was better than the lower group. We have also found that our general group's flora were similar with literature. And we have found that infants eye flora and their mothers' flora were correlated.