Koroner arter bypass cerrahisinde allopurinolün miyokardial fonksiyonları koruyucu etkisi
Protective influence of allopurinol on myocardial function in coronory arter bypass surgery
- Tez No: 70916
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ TÜZÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bir ksantin oksidaz enzim inhibitörü olan allopurinolün serbest radikal oluşumunu azalttığı bilinmektedir. Bu vaka kontrol çalışmasında allopurinolün aortokoroner bypass greftleme cerrahisi geçirecek hastalara preoperatif dönemde verilmesinin, iskemi-reperfüzyon sonrası görülen serbest radikal salınımına bağlı myokardial fonksiyon bozukluğunun düzelmesine yardımcı olup olmayacağı araştırdık. Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Cebeci Kalp Merkezi ameliyathanelerinde elektif aortokoroner bypass greft cerrahisi geçirecek 30 hasta dahil edildi. Bu hastalardan rastgele seçilen 15'ine (çalışma grubu) kullandıkları ilaçlara ek olarak operasyondan 1 gün önce 300 mg ve operasyondan 1 saat önce 300 mg olmak üzere toplam 600 mg allopurinol oral yoldan verildi. Allopurinol verilmeyen diğer 15 hasta ise kontrol grubunu oluşturdu. Tüm hastalarda operasyon öncesi, operasyon sırasında ve operasyon sonrası dönemlerde bazı hemodinamik ve biyokimyasal değişkenler ölçüldü. Elde edilen veriler SPSS Versiyon 6.1 paket programına yüklenerek istatistiksel analizler bu programla yapıldı. Allopurinol verilen grupta kardiyak performansın daha iyi olduğu, daha az aritmi gözlendiği ve miyokard enfarktüsü gelişmediği gözlendi. Malondialdehit (MDA) ve laktat seviyelerinde gruplar arasında fark bulunmadı. Her iki grupta da redükte glutatyon (GSH) seviyesinde tespit edilen azalma ise laboratuvar hatası olarak değerlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, allopurinol verilen hastalarda kardiyak fonksiyonların daha erken stabilleştiği ve bu nedenle kardiyopulmoner bypass operasyonu geçirecek hastalarda, herhangi bir kontrendikasyon yoksa, operasyon öncesi dönemde allopurinol kullanılmasının oldukça yararlı olduğunu düşündürdü. Son olarak allopurinolün kardiyopulmoner bypass operasyonu geçirecek hastalarda daha farklı doz ve sürelerle verilmesinin daha yararlı 53olup olmayacağının saptanması için daha detaylı araştırmalar yapılması gerektiği sonucuna vardık. Anahtar sözcükler : Allopurinol, aortokoroner bypass cerrahisi, postoperatif komplikasyonlar, serbest oksijen radikalleri, serbest radikal temizleyicileri. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that allopurinol, which is a xanthine oxidase inhibitor, reduces the free radical production, in this case control study we investigate that by preoperatif use of allopurinol, in patients who undergoes to elective aortocoronary bypass operation, will improve the myocardial dysfunction which related to free radical production after ischemia-reperfusion period or not. We included 30 patients who will take elective aortocoronary bypass operation in Ankara University Faculty of Medicine Department of Cardiovascular Surgery to the study and divide the patients in case (n=15) and control groups (n=15) randomly. Patients in case group were given two doses of oral allopurinol 300 mg one day and one hour before the operation. We measured hemodynamic, biochemical and hematologic parameters before, during and after the operation. Results were analyzed statistically in SPSS Version 6.1 computer programme. There is no significant difference between groups for malondialdehyde and lactate values. The reduced glutathione decrease which took place in both groups were interpreted as laboratory error. The results of this study suggest that cardiac functions are stabilizing more early in patients who took allopurinol before aortocoronary bypass operation and if there is no contraindication premedicated this patients with allopurinol will improve the outcome. Finally we concluded that benefits of allopurinol usage in different dose and duration in patients who undergoes to aortocoronary bypass operation must be evaluated in detailed studies. Key words : Allopurinol, aortocoronary bypass surgery, postoperative complications, free oxygen radicals, free radical scavengers. 55