Dynamic and aeroelastic analysis of advanced aircraft wings carrying external stores
Harici yük taşıyan gelişmiş uçak kanatlarının dinamik ve aeroelastik analizleri
- Tez No: 709160
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORHAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma gelişmiş uçak kanatlarında harici yük ve takip edici kuvvet altında kanadın dinamik ve aeroleastik davranışlarını incelemektedir. Harici yüklerin ağırlığı, pozisyonu, birbirine göre yerleşimi, kompozit katmanların yönelimi ile itki kuvveti etkileri incelenmiş ve hepsinin kanadın doğal frekansı ve kritik çırpınma hızına olan etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the externally mounted stores and the follower forces on the dynamic and aeroelastic characteristics of the beams. Natural frequency and the critical flutter speed of the beams under composite lay up orientation, changing external store quantity, location and follower force magnitude are revealed.