Reformer pilates egzersizlerinin çocuklarda mesane ve bağırsak disfonksiyonu semptomları ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of reformer pilates exercises on bladder and bowel dysfunction symptoms and quality of life in children
- Tez No: 709183
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışma mesane ve bağırsak disfonksiyonu tanılı çocuklarda reformer pilates egzersizlerinin mesane ve bağırsak disfonksiyonu semptomları ve yaşam kalitesi üzerinde etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya hekim tarafından mesane ve bağırsak disfonksiyonu tanısı almış, 5-12 yaşları arasında değişen 17 çocuk dahil edildi. Basit rastgele yöntemle üroterapi grubu (kontrol) 9, reformer pilates grubu (eğitim) 8 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmaya başlamadan önce aile onam formu imzalatıldı. Kontrol grubuna üroterapi eğitimi verildi, çalışma grubuna üroterapi eğitimine ek olarak haftada iki gün 30 dakika reformer pilates egzersiz eğitimi verildi. Mesane bağırsak disfonksiyonu; İşeme Bozukluğu Semptom Skorlaması (İBSS), Mesane ve bağırsak disfonksiyonu anketi (MBDS) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi: Pediatrik İnkontinans Anketi (PİA) ile değerlendirildi. 8 hafta sonra değerlendirmeler tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effect of reformer pilates exercises on bladder and bowel dysfunction symptoms and quality of life in children with bladder and bowel dysfunction. Seventeen children, aged 5-12 years, diagnosed with bladder and bowel dysfunction by a physician, including 9 in the urotherapy group (control) and 8 in the reformer pilates group (practice), were included in the study. Before starting the study, the family consent form was signed. Urotherapy training was given to the control group, and in addition to the urotherapy training, the study group received 30 minutes of reformer pilates exercise training two days a week. Bladder bowel dysfunction; Voiding Disorder Symptom Score (VDSS) was evaluated with the Bladder and Bowel Dysfunction Questionnaire (BBDQ). Quality of life: Assessed with the Pediatric Incontinence Questionnaire (PINQ). Evaluations were repeated 8 weeks later.