Profesyonel ragbi oyuncularında farkındalık kabul ve bağlılık süreçlerinin uygulanması
Application of mindfulness acceptance and commitment processes in professional rugby players
  1. Tez No: 709187
  2. Yazar: MELİKE ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCAEKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, profesyonel ragbi oyuncularında farkındalık, kabul ve bağlılık süreçlerinin uygulanmasıdır. Araştırma iki çalışmadan oluşmaktadır. Birinci çalışmada, Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği'nin (SBFÖ) Türkçe'ye uyarlanması yapılmıştır. Çalışmaya takım ve bireysel farklı spor dallarından lisanslıtoplam 417 sporcu katılmıştır. Sporcu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (SBFÖ) 16 madde, 3 alt boyuttan oluşmaktadır ve 5'li likert tipinde değerlendirilmektedir. Ölçüt bağıntılı geçerliliği sağlamak için de Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Sporcu Tükenmişlik Ölçeği (STÖ) kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu ve tüm ölçekler internet üzerinden form oluşturularak katılımcılara uygulanmıştır. Güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmış, doğrulayıcı faktör analizi ile ölçüm modeli test edilmiştir.Bulgular SBFÖ'nin Türkiye örnekleminde sporcuların bilinçli farkındalık düzeylerini belirlemek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. İkinci çalışmada ise Gardner ve Moore (2007) tarafından geliştirilen 7 haftalık Farkındalık, Kabulve Bağlılık (MAC) Protokolü uygulanmıştır. Yarı deneme modelinden olan Öntest-Sontest Ayrı Örnek Grup Modeli kullanılmıştır. Tarafsız atamayla deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmaya 29 kadın, 23 erkek olmak üzere toplam 52 lisanslı ragbi sporcusu katılmıştır. Veri toplama için Türkçe'ye uyarlaması araştırmacılar tarafından yapılan SBFÖ ve ASÖ ile STÖ kullanılmıştır. Deney grubuyla 7 haftalık MAC Protokolü uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, tekrarlı ölçümler için MANOVA, cronbach alpha güvenirlik analizi kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık alt boyutları ve algılanan stres düzeylerinde deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p< .05). Deney grubunda, farkındalık düzeyinde artış olurken, stres ve tükenmişlik düzeylerinde azalma olmuştur. Tüm bu bilgiler doğrultusunda ragbi oyuncularında MAC Protokolü uygulaması, bilinçli farkındalık ve stres düzeylerinde anlamlı ve olumlu farklılıklar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the application of the procedures of mindfulness, acceptance and commitment in professional rugby players. There search consists of two parts. In the first part of the chart, the Athlete Mindfulness Questionnaire is adapted to Turkish. To research 417 licensed athletes participated from different sports branches both individual sport and team sports. The Athlete Mindfulness Questionnaire consists of 16 articles and 3 sub-dimensions and is evaluated as a quintette likert scale. Also to achieve criterion-related validity Perceived Stress Scale (PSS) and Athlete Burnout Questionnaire (ABQ) are used. Personal information forms and all the scales that are used were applied to participants through the application of forms via the internet. There search model and confirmatory factor analysisare tested through conducted analyses of reliability and validity. The findings prove that adaptatıon of AMQ to Turkish to assess athletes mindfulness levels is a reliable and valid method. In the second research, the 7 weeks protocol of mindfulness, acceptance and commitment (MAC) developed by Gardner and Moore (2007) is applied. Pretest-posttest different sample group model from the parttrial model is used. The experimental and control groups are created through impartial assignments. To research 52 licensed rugby players that of 29 women and 23 men participated. To collect data AMQ, PSS, and ABQ of all which we adapted to Turkish. 7 weeks of MAC Protocol is conducted with the experimental group. In the analysis process of the collection date, descriptive statistics, Cronbach α reliability analysis, correlation analysis, MANOVA for repeated measurements are used. A significant difference was found between pretest and posttest results in mindfulness and perceived stress levels (p< .05). While there was an increase in the level of mindfulness in the experimental group, there was also a decrease in the levels of stress and burnout. Inline with all this information, the application of the MAC Protocol in rugby players has provided significant and positive differences in conscious mindfulness and stress levels.