Frequency selective surfaces for aerospace applications
Havacılık uygulamaları için frekans seçici yüzeyler
  1. Tez No: 709204
  2. Yazar: HACI MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Frekans seçici yüzeyler (FSY), soğurma, yansıma veya iletim özellikleri farklı tasarım çözümleri ile ayarlanabilen periyodik eleman dizilerinden oluşur. FSY'ler, dirençler, bobinler veya kapasitörler gibi normal pasif elemanlardan oluşan filtre devrelerinden farklı olarak düşünülmemelidir. Oluşturulan FSS tasarımı ile elektromanyetik dalgaları istenilen banda göre filtreleyen filtre devreleri olarak kullanılmaktadır. FSY'lerde filtreleme yaparken, bant genişliği veya absorpsiyon değeri gibi özellikler FSY'nin fiziksel tasarımından kaynaklanmaktadır. FSY'nin boyutları değiştikçe elektriksel eşdeğer devredeki kapasitans, bobin ve direnç değerleri de değişir ve buna bağlı olarak oluşturulan filtrenin bant genişliği gibi değerler de değişir. Bu çalışmada, FSS bir radar soğurucu olarak tasarlanmıştır. Soğurucular, uçağın radar kesit (RCS) alanını azaltmak için kullanılabilir. Frekans karakteristiği soğurma karakteristiğine uygun olan bir FSS tasarımı, 10GHz bandında soğurma yapacak şekilde ayarlanır. Bu ayarlamaları yaparken; FSS kalınlığı, elektromanyetik dalga geliş açısı, FSS boyutu gibi özelliklerle analizler yapılarak bu değişikliklerin rezonans frekansına etkileri gözlemlenmiştir. Analiz sonuçları yorumlanırken S parametreleri kullanılmıştır. 10 GHz'ye ayarlanmış FSS tasarımının etkileri, uçağın farklı yüzeylerine uygulanması sonucunda gözlemlendi. Bu analizler iki adet horn anten ile yapılmıştır. Uçağın yüzey uygulaması yapılırken kanat, gövde ve burun olmak üzere üç ana parçadan oluştuğu varsayımından hareketle sırasıyla kanat profili, silindirik ve konik şekillerde uygulamalar yapılmıştır. Yapılan tüm analizlerde FSS'nin 10GHz bölgesinde soğurma gösterdiği tüm geometrilerle doğrulanmıştır. Analizler CST Studio programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency selective surfaces (FSS) consist of periodic arrays of elements whose absorption, reflection or transmission properties can be adjusted with different design solutions. FSSs should not be thought of as different from filter circuits that consist of normal passive elements such as resistors, coils or capacitors. With the created FSS design, it is used as filter circuits that filter electromagnetic waves according to the desired band. When filtering in FSSs, features such as bandwidth or absorption value are due to the physical design of the FSS. As the dimensions of the FSS change, the capacitance, coil and resistance values in the electrical equivalent circuit also change, and accordingly the values such as the bandwidth of the filter created change. In this study, the FSS was designed as a radar absorber. Absorbers can be used to reduce the radar cross section (RCS) area of aircraft. An FSS design whose frequency characteristic is suitable for the absorption characteristic is adjusted to absorb in the 10GHz band. While making these adjustments; The effects of these changes on the resonance frequency were observed by making analyzes with features such as FSS thickness, electromagnetic wave incidence angle, FSS size. S parameters were used while interpreting the analysis results. The effects of the FSS design, tuned to 10 GHz, have been observed as a result of applying it to different surfaces of the aircraft. These analyzes were made with two horn antennas. While making the surface application of the aircraft, based on the assumption that it consists of three main parts such as wing, fuselage and nose, applications were made on airfoil, cylindrical and conical shapes, respectively. In all analyzes made, it was confirmed with all geometries that FSS showed absorption in the 10GHz region. The analysis were made in the CST Studio program.