Asendan aort patolojilerinde yüksek arkus kanulasyonu ve diğer kanulasyon teknikleri ile karşılaştırılması
Comparison of high aortic arch and other arterial cannulation types i̇n ascending aortic pathologies
  1. Tez No: 709207
  2. Yazar: CİHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KAYALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Açık kalp cerrahisinde aort patolojilerine bağlı olarak farklı kanülasyon tetkikleri uygulanmaktadır. Yüksek arkus kanülasyonu aort patolojilerinde uygulanabilecek bir teknik olup ikinci bir insizyon gerektirmeden uygulanabilecek kolay bir tekniktir. Periferik arteriyel kanülasyonlarda karşılaşılabilecek riskler olan vasküler yaralanmalar ve insizyonlarla ilgili komplikasyonlardan kaçınılması sağlanmaktadır. Yine küçük periferik arterlerde perfüzyon sırasında çıkabilecek sorunların da önüne geçilmektedir. Bu çalışmanın amacı yüksek arkus kanulasyon tekniğini diğer arteryel kanulasyon tetkikleri ile karşılaştırılıp uygulanabilir ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Çalışmamıza Temmuz 2011 ve Haziran 2014 arasında asendan aort anevrizması nedeniyle elektif opere edilmiş 23'ü bayan, 37'si erkek toplam 60 hasta dahil edildi. Çalışmadaki 40 hastada (% 66,6) sadece asendan aort anevrizması, 6 hastada (% 10) asendan aort ve hemiarkus anevrizması, 2 hastada (% 3,3) asendan aort ve arkus anevrizması, 12 hastada (% 20) asendan aort ve aort kök anevriması mevcuttu. Çalışmaya alınan hastaların kanülasyon tipleri mevcut asendan aort patolojilerine göre değişkenlik gösterdi. 38 hastada (% 63,3) arkus aorta kanülasyonu yapılırken 9 hastada (%15) axiller arter, 8 hastada (% 13,3) femoral arter, 5 hastada (% 8,3) innominat arter yoluyla arteryel kanulasyon yapıldı. Asendan aort anevrizması ve koroner arter hastalığı olan 2 hastaya asendan aort plikasyonu yapılırken, geri kalan tüm hastalarda asendan aort replase edildi. Bunun yanı sıra aort kök genişlemesi olan 12 hastaya Bentall prosedürü, 6 hastaya hemiarkus replasmanı ve 2 hastaya arkus aorta replasmanı yapıldı. Ek kardiyak patolojiler koroner arter hastalığı (%50), aort yetmezliği (%33,3), aort darlığı (%15) ve mitral yetmezlik (%5) olarak belirlendi. Yapılan ek prosedürler 30 hastada (%50) KABG, 32 hastada (%53,3) aort kapak replasmanı, 2 hastada (% 3,3) mitral kapak replasmanı ve bir hastada mitral onarım (%1,7) oldu. Yaptığımız çalışmada asendan aort anevrizması nedeniyle opere edilmiş hastaların preoperatif, intraoperatif ve postoperatif verileri analiz edidi ve arkus kanülasyonu yapılan ve yapılmayan grup karşılaştırıldı. Her iki grup arasında preoperatif demografik faktörler, ek kardiyak patolojiler, cerrahi prosedürler ve intraoperatif parametreler arasında fark bulunamadı. Bunun yanı sıra majör postoperatif komplikasyonlar açısındanda iki grup arasında farklılık yoktu. Sadece arkus kanülasyonu dışındaki tekniklerde kanülasyon yerine ilişkin komplikasyonlar belirgin olarak daha fazla olarak tespit edildi (p=0,04). Arkus kanülasyonu uygulanan hastalarda kanülasyon yerine ilişkin hiç bir komplikasyon görülmedi. Sonuç olarak çalışmamızda asendan aort anevrizma hastalarında yüksek arkus kanulasyonunun kolay, hızlı ve düşük komplikasyon oranları ile güvenli bir teknik olduğu gösterilmiştir. Özellikle anevrizmanın asendan aort ile sınırlı olduğu ancak kanülasyon, kros klemp ve anastomoz için asendan aortada yeterli yer olmayan ve total sirkulatuar arest gerektirmeden kros klemp altında yapılabilecek vakalarda ilk tercih olarak düşünülebilecek bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Various cannulation techniques are used for different aortic pathologies during aortic surgery. High aortic arch cannulation is an easy technique which does not require a second incision and can be used in some aortic pathologies. It helps to avoid risks associated with peripheral arterial cannulation such as vascular injuires and incisional complications. Moreover, perfusion problems related to the small size of peripheral arteries can be prevented. The aim of this study is to compare high aortic arch cannulation with other arterial cannulation techniques and to asses the safety and risks of this technique. The study included 60 patients (23 female and 37 male) who underwent elective surgery for ascending aortic aneurysm between July 2011 and June 2014. Aortic pathologies included only ascending aortic aneurysm in 40 patients (66,6 %), ascending and hemiarcus aneurysm in 6 patients (10,0 %) and ascending and aortic root aneurysm in 12 patients (20,0%). The technique of cannulation was selected according to the aortic pathologies present. The high aortic arch cannulation was performed in 38 patients (63,3%) whereas the cannulation site was axillary artery in 9 (15 %), femoral artery in 8 (13,3 %) and innominate artery in 5 (8,3 %) patients. Aortic placation was performed in 2 patients with ascending aortic aneurysm and coronary artery disease as in all remaining patients ascending aorta was replaced with a graft. In addition to ascending aortic replacement, Bentall procedure was performed in 12 patients with aortic root enlargement, hemiarch replacement was performed in 6 patients and aortic arch was replaced in 2 patients. Other cardiac pathologies were coronary artery disease in 50%, aortic regurgitation in 33,3 %, aortic stenosis in 15,0 % and mitral regurgitation in 5%. Concomitant procedures included coronary artery bypass grafting in 30 patients (50 %) aortic valve replacement in 32 patients (53,3 %), aortic valve replacement in 2 patients (3,3 %) and mitral repair in one patient (1,7 %). In the current study, we analyzed preoperative, operative and postoperative data of patients undergoing aortic surgery and compared patients with or without arch cannulation. There were no difference between 2 groups in terms of preoperative demographic factors, concomitant cardiac pathologies and surgical procedures and intraoperative parameters. Moreover, there was no difference between postoperative complications with the one exception of complications related to the cannulation site which was significantly more frequent in cannulation techniques other than arch cannulation(p=0,04). We did not observe any complications related to the cannulation site in patients with arch cannulation. As a result, our study showed that high aortic arch cannulation in patients with ascending aortic aneurysms is an easy, fast and safe technique with low complication rates. It can be the technique of first choice for those with ascending aortic aneurysms limited to ascending aorta with no place for cannulation, cross clamp and anastomosis but still can be repaired with single cross-clamping without total circulatory arrest.