Performance assessment of industry 4.0 technologies based on circular economy concept: A case study for manufacturing companies
Döngüsel ekonomi kavramına dayalı endüstri 4.0 teknolojilerinin performans değerlendirmesi: Üretim firmaları için bir vaka çalışması
  1. Tez No: 709210
  2. Yazar: İLKER MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Endüstri 4.0 ve Döngüsel Ekonomi, son on yılın iki önemli kavramıdır. Endüstriyel teknolojiler, tedarik zinciri süreçlerini daha kolay ve etkili hale getirir. Endüstri 4.0 teknolojileri ve tedarik zincirlerinin dijitalleşmesi Döngüsel Ekonomi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu tezde, E4.0 teknolojilerinin Döngüsel Ekonomiyi etkinleştirmedeki faydaları araştırılmıştır. Bu tezin temel amacı, E4.0 teknolojilerinin Üçlü-Alt-Hat yaklaşımı ile düzenlenen kriterlere dayalı Döngüsel Ekonomiyi etkinleştirme konusundaki performansını ölçmek için bir çerçeve önermektir. Üçlü-Alt-Hat yaklaşımı sosyal ve çevresel sübjektif kriterleri içerdiğinden; Kriter ağırlıklarının hesaplanması ve alternatiflerin sıralanması için birleştirilmiş Çok Kriterli Karar Verme yaklaşımı, Bulanık En İyi-Kötü ve Bulanık VIKOR Yöntemleri kullanılmıştır. İmalat şirketleri için, önerilen çerçevenin uygulamasını analiz etmek için bir vaka çalışması uygulandı.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 and Circular Economy are two significant concepts of the last decade. Industrial technologies make supply chain processes easier and effective. Industry 4.0 technologies and digitalization of supply chains have positive effects on the Circular Economy. In this thesis, the benefits of I4.0 technologies on enabling Circular Economy were investigated. The main aim of this thesis is to propose a framework to measure the performance of I4.0 technologies on enabling Circular Economy based on criteria organized by the Triple-Bottom-Line approach. Since the Triple-Bottom-Line approach includes social and environmental subjective criteria; a combined Multi-Criteria Decision-Making approach, Fuzzy Best-Worst and Fuzzy VIKOR Methods, was used for calculation of criteria weights and ranking of the alternatives. A case study was applied to analyze the implementation of the proposed framework for manufacturing companies.