Yeni tanı konmuş aşikar ve subklinik hipotiroidili hastlarda üre, kreatinin, ürik asit değerlerinin TSH ile korelasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation of urea, creatine, and uric acid levels with TSH in patients with newly diagnosed overt and subclinic hypothyroidism
  1. Tez No: 709211
  2. Yazar: BARAN AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. MECDİ HİKMET ERGÜNEY, DR. MESUT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Böbrek fonksiyonları tiroid fonksiyoları ile yakından ilşkilidir. Hipotiroidide, böbrek fonksiyonlarını yansıtan rutin biyokimyasal parametrelerin değişimi iyi tanmlanmamıştır ve klasik iç hastalıkları metinlerinde geçmemektir. Bu çalışma değişik derecelerdeki hipotiroidide renal fonksiyonların ne yönde etkilendiğini saptamak için yapılmıştır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada 201 hastanın tiroid ve böbrek fonksiyonları, üre, kreatinin, ürik asit ve sodyum değerleri değerlendirildi. Bu hastaların 81' i aşikar 120'si subklinik hipotiroidiliydi. Bu çalışma retrospektif kesitsel bir çalışmaydı. Hastalardan elde edilen değerler, 203 hastadan oluşan yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı ötiroid kontrol grubuyla karşılaştırıldı. BULGULAR: Aşikar hipotiroidili hastalarada üre, kreatinin, ürik asit değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti ancak bu değerler subklinik hipotiroidili hastalarda kontrol gurubuna göre anlamlı olarak farklı değildi. SONUÇ: Hipotiroidi rutin olarak kullanılan renal fonksiyon testlerinden üre, kreatinin, ürik asit değerlerinde artışa yol açmaktadır. Bu yüzden hipotiroidik hastlarda düzenli olarak üre, kreatinin, ürik asit değerleri bakılarak renal monitorizasyon yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Renal fonction is influnced by thyroid status. Changes in routine clinical chemical indicators of renal function in the hypothroid status are not well characterized, and are infrequently discussed in standart internal medicine textbooks. This study was done to determine the relationship between renal function and different degrrees of thyroid dysfunction. MATERIAL AND METHODS: Thyroid and kidney function tests were analyzed in 201 patients.120 of them were subclinical hypothyroidizm and 81 patients were overt hypothyroidizm. This was a cross-sectional retrospective study. These were compared with 203 age-and sex-matched euthyroid controls RESULTS: Overt hyporhyroid subjects showed significantly raised serum urea, creatinin and uric acid levels as compared to controls but subclinical hypothyroid patients did not showed significant increased levels of serum urea, uric acid and creatinin levels. CONCLUSION: Hypothyroid state is associated with significant derangement in biochemical parameters of renal functıon. Therefore the renal function should be regularly monitored in hypothyroid patients.