Mini vida destekli pendulum apareyi ve infrazygomatik krest vidaları ile yapılan üst molar distalizasyonunun tedavi etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the treatment effects of upper molar distalization with mini screw assisted pendulum appliance and infrazygomatic crest screws
  1. Tez No: 709216
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ YAVAN, PROF. DR. NİHAL HAMAMCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Mini vida destekli pendulum (MVDP) ile infrazygomatik krest (IZC) vidaları kullanılarak yapılan distalizasyonun dentofasiyal etkilerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Retrospektif dizaynlı çalışmanın verileri Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalı arşivinden alınmıştır. Molar distalizasyon yöntemlerine göre bireyler iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup MVDP apareyi (14 kız, 5 erkek, ortalama yaş: 16.9±1,46) ile, ikinci grup ise IZC vidası ile tedavi edilmiş (8 kız, 9 erkek, ortalama yaş:17±1,68) bireylerden oluşmaktadır. Distalizasyon öncesi (T0) ve sonrası (T1) alınan lateral sefalometrik radyograflar üzerinde dental, iskeletsel ve yumuşak doku ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: MVDP grubunda 8.71±2.02 ayda 3.52±0.76 mm, IZC grubunda 9.7±2.5 ayda 3.5±0.74 mm anlamlı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the dentofacial effects of distalization with mini screw supported pendulum (MVDP) and infrazygomatic crest (IZC) screws. Methods: The data of the retrospective study were taken from the archive of Adıyaman University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. Individuals were divided into two groups according to molar distalization methods. The first group consisted of individuals who were treated with the MVDP appliance (14 girls, 5 boys, mean age: 16.9±1.46) and the second group (8 girls, 9 boys, mean age: 17±1.68) who were treated with an IZC screw. Dental, skeletal and soft tissue measurements were made on lateral cephalometric radiographs taken before (T0) and after (T1) distalization. Results: Statistically significant (p0.05).