Eksozom içeren manyetik doku iskelelerinde osteojenik farklılaşmanın ayrıntılı değerlendirilmesi
Comprehensive evaluation of osteogenic differentiation in exosome incorporated magnetic scaffolds
  1. Tez No: 709221
  2. Yazar: RIHAB KSOURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kemik doku mühendisliği ve rejenerasyonu stratejileri, kemik büyümesini sürdürebilen osteojenik bir mikro çevre sağlayan yaklaşımlar önemsenmektedir. Son zamanlarda biyoaktif moleküllerle zenginleştirilmiş (3B baskı) doku iskelelerinin geliştirilmesi ve kemik doku mühendisliği dikkate değer bir başarıya ulaştı. Bu tez kapsamında, osteosarkom hücre türevli eksozomlar ile zenginleştirilmiş 3B baskılı manyetik PLA (mg.PLA) geliştirilerek İnsan Adipoz Kaynaklı Kök Hücrelerde (hAdMSC'ler) osteojenik farklılaşma ayrıntılı değerlendirmesi çalışılmıştır. Bu çalışmada in vitro sonuçları, mg.PLA / hAdMSC / eksozom ile uygulanan grubun incelenmesinde alizarin kırmızısı ve alkalen fosfataz aktiviteleri ile doğrulanan kemik rejenerasyonu ve mineralizasyon sürecinin aktivasyonu gösterilmiştir. Bu süreçte RUNX2, COL1A1, OPN ve OCN genlerinin artan regülasyonu mg.PLA ve eksozomların varlığını anlam katmaktadır. Bununla birlikte, bu sonuçlar, manyetik parçacıklarla ilişkili eksozomların, gelişmiş farklılaşma ile kemik aktivitesini artırabildiğini ve osteogenez stratejilerinde yeni bir düzenleyici sistem önerdiğini kanıtlamaktadır. Sonuç olarak kemik greftlerini geliştirmek ve kemik rejenerasyonun araştırmaları amacıyla bu çalışma yeni bir strateji olarak öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bone tissue regeneration strategies require approaches that provide an osteogenic microenvironment able to drive bone growth. Recently, the development of 3D printing biomaterials enriched with bioactive molecules has reached remarkable success in bone tissue engineering. During this thesis , printed 3D magnetic mg.PLA enriched with Human adipose mesenchymal stem cells (hAdMSCs) and osteosarcoma cell derivatives known as exosome, have been evaluated on the osteogenic differentiation In this study, in vitro results showed that the examination of the group treated with mg.PLA/hAdMSC/exosome showed activation of bone regeneration and mineralization process, confirmed by the activity of alizarin red and alkaline phosphatase. During this process, increased regulation of RUNX2, COL1A1, OPN, and OSC was evident in cells present with mg.PLA and exosomes. Nevertheless, these results prove that exosomes associated with magnetic particles can enhance bone activity in combination with enhanced differentiation, suggesting a new regulatory system in osteogenesis strategies. Thus, with the aim of developing bone grafts and promoting bone regeneration, this study can be considered as a new strategy for this purpose which is of great interest for regenerative medicine and bone tissue engineering.