Sağlık yönetimi öğrencilerinin bölümü tercih nedenleri ve akademik motivasyon düzeylerinin belirlenmesi
Reasons for health management students' preference to the department and determination of academic motivation levels
  1. Tez No: 709220
  2. Yazar: KÜBRA SON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu kesitsel çalışmanın amacı Sağlık Yönetimi bölümünü tercih eden öğrencilerin bölümü tercih nedenlerinin ve akademik motivasyonlarının belirlenmesidir. Çalışma Sağlık Yönetimi bölümünde okuyan 2 vakıf (233 öğrenci) ve 2 devlet üniversitesi (174 öğrenci) öğrencileri ile yapıldı. Çalışmaya katılan öğrencilerin %82,3'ü kadın, %17,7'si erkek; vakıf üniversitesinde okuyan kadın öğrencilerin oranı %82, erkek öğrencilerin oranı %18; devlet üniversitesinde okuyan kadın öğrencilerin oranı %82,8, erkek öğrencilerin oranı ise %17,2 bulundu. Veri toplama aracı olarak; tanıtıcı bilgi formu, bölüm seçimini etkileyen faktörler ve akademik motivasyon ölçeği kullanıldı. Çalışmada, tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney-U, Kruskall-Wallis ve Point-Biseral korelasyon analizi kullanıldı. Bölüm tercih nedenleri arasında“Alanın kendimi geliştirmeme olanak tanıması”(%78,6),“Gelecekle ilgili amaçlarıma uygun olması”(%77,1) ve“Prestijli bir meslek olması”(%70,1) değişkenlerinin ön planda olduğu görüldü. Öğrencilerin akademik motivasyon ölçeği ortalama puanı 129,66±25,26 bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-sectional study is to determine the reasons for choosing the Department of Health Management and the academic motivations of the students. The study was conducted with students from 2 foundation (233 students) and 2 state universities (174 students) studying in the Department of Health Management. 82.3% of the students participating in the study were female, 17.7% were male; the rate of female students studying at a foundation university is 82%, the rate of male students is 18%; The rate of female students studying at a state university was 82.8%, while the rate of male students was 17.2%. As a data collection tool; Introductory information form, factors affecting department selection and academic motivation scale were used. Descriptive statistics, Mann-Whitney-U, Kruskall-Wallis and Point-Biseral correlation analysis were used in the study. Among the reasons for choosing the department, it was seen that the variables“The field allows me to improve myself”(78.6%),“It is suitable for my future goals”(77.1%) and“Being a prestigious profession”(70.1%). The average score of the students' academic motivation scale was 129.66±25.26.