Hibisküs kaynaklı eksozom benzeri nanopartiküllerin insan nöroblastoma hücre hattındaki terapötik etkilerinin incelenmesi
Investigation of therapeutic effects hibuscus-derived exosome-like nanoparticles on human neuroblastoma cell line
  1. Tez No: 938409
  2. Yazar: GAYE UMURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ARDA EŞMEKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hücre içinde ve/ veya hücreler arası haberleşmede, metabolik atıkların yönetiminde ekstraselüler veziküller önemli rol oynamaktadır. Hücre dışı veziküllerin en küçük grubunu oluşturan eksozomlar (30- 150 nm) çift tabaka lipid membrana ve membran yüzeyinde bağlı molekülleri içeren nano yapılardır. Bitki kökenli eksozom benzeri nanopartiküller çok çeşitli bitki hücreleri tarafından salınarak bitkilerin patojen istilasına karşı bağışıklığında önemli rol üstlenirler. Bitki kaynaklı eksozomlar; düşük toksisite, azaltılmış immünojeniklik, yüksek biyo-uyumluluk ve stabilite gibi avantajlara sahip olduklarından hastalıkların tedavisine yönelik önemli bir alternatif olarak değerlendirilir. Nöroblastoma özellikle 5 yaş ve öncesi çocuklarda sık görülen sempatik sinir sisteminde açığa çıkan ve adrenal bezlerde ve/veya sempatik ganglionlarda tümörlere neden olan bir nöroendokrin kanser türüdür. Bu çalışmada, hibisküsten eksozom benzeri nanopartiküller elde edildi. Bunun için düşük pH çöktürme yöntemi olan Polietilen Glikol 6000 kullanıldı. Elde edilen eksozom benzeri nanopartiküllerin yapısal karakterizasyonları için taramalı elektron mikroskobisi, atomik kuvvet mikroskobisi ve zeta potansiyeli ölçümleri yapıldı. Bu sayede elde edilen eksozom benzeri nanopartiküllerin ortalama çap dağılımları 38 nm olarak hesaplandı. Bikinkoninik Asit yöntemi ile protein konsantrasyonları belirlendi. İnsan nöroblastoma hücre hattı (SH-SY5Y) 50 μg/mL, 100 μg/mL, 150 μg/mL ve 200 μg/mL konsantrasyonlarındaki hibisküs kaynaklı eksozom benzeri nanopartikül ile muamele edilip hücre canlılığı, mitokondri membran potansiyeli (ΔΨm) ve apoptotik aktiviteler değerlendirildi. Muamele edilen dozların tamamında hücre canlılığı istatistiksel olarak azalırken, apoptotik aktivite oranlarında ise istatistiksel olarak artış meydana geldiği bulgulandı. Anahtar Kelimeler : Hibisküs, Eksozom, Nöroblastoma
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles play an important role in the management of metabolic waste in intracellular and/or intercellular communication. Exosomes, which constitute the smallest group of extracellular vesicles (30-150 nm), are nanostructures with double-layered lipid membranes and associated surface molecules. Plant-derived exosome like nanoparticles can be released by various plant cells and play a crucial role in the immunity of plants against pathogen invasion. Plant-derived exosomes are considered an important alternative for the treatment of diseases because they have advantages such as low toxicity, reduced immunogenicity, high biocompatibility and stability. Neuroblastoma is a type of neuroendocrine cancer that occurs in the sympathetic nervous system and causes tumors in the adrenal glands and/or sympathetic ganglia, especially in children aged 5 and younger. In this study, exosome-like nanoparticles were obtained from hibiscus. For this, Polyethylene Glycol 6000, a low pH precipitation method, was used. Scanning electron microscope, Atomic force microscope and zeta potential measurements were performed to determine the structural characterization of the obtained exosome-like nanoparticles. The average diameter distribution of the exosome-like nanoparticles obtained in this way was calculated as 38 nm. Protein concentrations were determined by the Bicinchoninic Acid method. Human neuroblastoma cell line (SH-SY5Y) was treated with hibiscus-derived exosome-like nanoparticles at concentrations of 50 μg/mL, 100 μg/mL, 150 μg/mL and 200 μg/mL and cell viability, mitochondrial membrane potential (ΔΨm) and apoptotic activities were investigated. It was found that while cell viability decreased statistically at all treated doses, apoptotic activity rates increased statistically. Key Words : Hibuscus, Exosome, Neuroblastoma