Geçmişle geleceği karıştırmak: Elektronik müzik bağlamında post-modern çağın kültürünü anlamak
Mixing past and future: Understanding the culture of the post-modern era in the context of electronic music
  1. Tez No: 709225
  2. Yazar: HAZAL AĞTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Music, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, müziğin üretildiği zamanın ruhunu ve tanımlayıcı özelliklerinin bir ürünü olduğu gerçeğinden yola çıkarak içerisinde yerel ve nostaljik şarkılardan sample (ses örneği) kullanılan elektronik müziğin, yaşadığımız postmodern dönemle ilişkisi sorgulanmaktadır. Bu bağlamda içinde Türkçe nostaljik şarkılardan ve türkülerden ses örnekleri kullanılan elektronik müziğin postmodern dönemin ruhu ile ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda 15 dinleyici ve bu müziği üreten 3 müzik prodüktörü ve DJ ile bu müziği üretme motivasyonları ve elektronik müzikle nasıl ilişkilendiklerini anlamak için derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elektronik müzik her şeyden önce yaşadığımız dönemde çoğunlukla genç müzik dinleyicilerinin eğlenip, dans ettiği, sıklıkla gece kulüplerinde, sokak partilerinde icra edilen global ve teknolojik bir müzik türüdür. Ancak yaşadığımız postmodern dönemde dinleyicilerin bu müziği yalnızca eğlenmek için dinlemediğini, bu müzikle bir bağ kurduklarını ortaya çıkartmıştır. Elektronik müzik gibi teknolojik ve global bir müzik türünde, bu coğrafyaya ait tanıdık sesleri duyan dinleyiciler bu müzikleri 'zamanın ruhuna uygun, köklerini hatırlatan ama aynı zamanda da gündelik yaşamın ritmine ayak uydurabilecekleri' müzikler olarak adlandırmışlardır. Eski-yeninin, küresel-yerelin bir karışımını sunan bu müzikler yaşadığımız postmodern dönemin sentez ruhuna uymaktadır. Dinleyiciler kendi kültürleriyle müzik aracılığıyla bir bağ kurmaya çalışmaktadırlar. Eski şarkılar ve türküleri oldukça önemli, unutulmaması gereken şarkılar olarak görmektedirler. Dinleyiciler bu müzik onlar için eğlenceli olduğu kadar evde hissettirmektedir. Müzik üreticileriyse 'kültürel miras' olarak gördükleri eski şarkı ve türküleri elektronik müzikle onlara sunarak köprü görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the relationship of electronic music, in which samples from local and nostalgic songs are used, with the postmodern period we live in. In this context, electronic music, a global music genre in which old Turkish songs and Anatolian folk songs are used, was chosen as the sample. In-depth interviews were conducted with 15 listeners in order to understand why the listeners needed this music in the period we live in. In addition, in-depth interviews were conducted with 3 music producers and DJs who produced this music.First of all, electronic music is a glabal and technological type of music that is mostly performed in nightclubs and street parties, where mostly young music listeners have fun and dance. However, it has been revealed that the sample chosen in the study is electronic music containing Turkish songs and folk songs, and in the postmodern era we live in, the listeners do not listen to this music just for fun, they establish a bond with this music. In a technological and global music genre such as electronic music, listeners who heard the familiar sounds of this geography called these music“music that is in line with the spirit of the time, reminding of its roots, but at the same time keeping up with the rhythm of daily life”. Presenting a mixture of old-new, global-local, these musics fit the synthesis spirit of the postmodern era we live in. Listeners try to establish a connection with their own culture through music. They see old songs as very important songs that should not be forgotten. However, these songs make them feel 'sad, heavy, peasant-like'. So they need a synthesis. Therefore, when they hear the songs of Neşet Ertaş, Mahsuni, Cem Karaca, or an anonymous folk song synthesized in electronic music, this music makes them feel fun but at the same time 'at home, rooted'. Music producers, on the other hand, saw old songs and folk songs as 'cultural heritage'. Music producers, who are older than their listeners, have included these elements in electronic music, which young people often listen to, in order to introduce this heritage to young people. Therefore, they separated from their colleagues, became memorable and increased their listening, and tried to build a bridge between the past and the future by trying to prevent old folk songs from being forgotten.