Ekonomik performans üzerinde göçün pazar büyüklüğü etkisi: Dominik Cumhuriyeti'ndeki Haitili göçmenler örneği
Market size effect of migration economic performance: The caseof the Haitian immigrants in Dominican Republic
  1. Tez No: 709237
  2. Yazar: CARL NALLY REGI SIMON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Göç,“insanların fark yaratabilecek bir süre kadar bir yerden başka bir yere harekete geçmesidir”olarak tanımlanabilir. Ülkeler arası göç, küresel kalkınma gündeminin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınmayı önemseyen ülkelerce ve uluslararası örgütlerce göçmenlerin hem menşe hem geçiş hem de varış ülkelerinde önemli katkı yarattığı kabul edilmektedir. Bu tezde Dominik Cumhuriyeti'ndeki Haitili göçmenlerin ekonomik performansa pazar büyüklüğü etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda 1970-2017 dönemi için Hiller ve Chatruc (2020) çalışmasından elde edilen göç akımları ile World Development Indicators (WDI) veri tabanından GSYH, ihracat ve tüketim gibi göstergeler arasındaki etkisi vektör hata düzeltme (VEC) modeli yardımıyla araştırılmıştır. VEC modelinin etki tepki fonksiyonları sayesinde göçmen sayısının standart sapmasındaki %1'lik bir şokun GSYH ve hane halkı tüketim serisi üzerinde ikinci yıldan başlayarak pozitif ve anlamlı bir etki yarattığı gösterilmiştir. İhracatın tepkisi ise anlamsız bulunmuştur. Bu ilişkiler Dominikli politika yapıcılarının ilgisini çekmelidir. Çünkü göçün etkisini iyice değerlendirilmesi, ekonominin durumunu uygun şekilde izlenmesine ve uygun göç politikaları yürütülmesine olanak sağlayacaktır. Ev sahipliği yapan bir ülke olarak göçün ekonomik performansa katkısının arttırılması önceliklerden biri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Migration can be defined as“the movement of people from one place to another for a period of time that can make a difference”. International migration has become an integral part of the global development agenda. Countries and international organizations that care about sustainable development recognize the positive contribution of immigrants in their countries of origin, transit and destination. In this thesis, the Haitian immigrants' market-size effect on economic performance of the Dominican Republic is examined. In this context, the relation between the migration flows - obtained from the Hiller and Chatruc (2020) study- and some indicators such as GDP, exports and consumption - from the World Development Indicators (WDI) database - over the period of 1970-2017 were investigated. VEC model's impulse response functions suggested that migration had a positive and significant impact on GDP per capita, starting from the second year, following a 1% shock in the standard deviation of this variable. The response of exportation was mainly negative but insignificant. These relations should be of interest to Dominican policymakers. Their thorough assessment of the impact of migration will enable them to properly monitor the state of the economy and implement appropriate migration policies. As a host country, increasing the contribution of migration to economic performance should be one of the priorities.