Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarında Türk dış politikasında yumuşak güç uygulamaları
Soft power applications of the Turkish foreign policy in the Justice and Development Party period
- Tez No: 709238
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Güç kavramı gerek Siyaset Bilimi'nin gerekse Uluslararası İlişkiler'in merkezindeki bir kavramdır. Siyasette gücün dönüşümü sonucunda ortaya çıkmış olan yumuşak güç kavramı ve buna getirilen eleştirilere de bakılmış ve Ak Parti dönemindeki yumuşak güç uygulamaları önemli bir çalışma alanı olarak görülmüştür. Çalışmada; eksen kayması tartışmaları da dikkate alınarak, Afrika'ya yönelik faaliyetlerin analiziyle araştırmaya sınır kazandırılmış ve özgün sonuçların elde edilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın temel savı; Ak Parti'nin yumuşak güç uygulamaları olarak nitelendirilen faaliyetleri, Afrika örneğinde incelendiğinde bu coğrafya ile geliştirilen ilişkiler, değişen dünya konjonktürü ve düzeni sonrasında ortaya konulan çok yönlü bir dış politika tercihinin sonucudur. Türkiye'nin dış politikadaki uygulamaları, yaklaşımı ve diğer aktörlerin tarihi süreçteki ve günümüzdeki uygulamaları dikkate alınarak yumuşak güç kavramı irdelenmiştir. Literatür taraması sonrası, yumuşak güç kavramının, bazı aktörlerin kıtaya karşı gösterdiği sömürgeci anlayışın devamında gelişen, bu anlayışın günümüzde form değiştirmiş hali olduğu düşünülmüştür. Türkiye'nin ilişkilerde kullandığı dil ve uygulamalarının içeriğinin ise farklı özellikler taşıdığı görülmüştür. Bu tespit sonrasında, Türkiye'nin yaklaşımını karşılayacak, adaptif güç olarak tanımlanan farklı bir güç tanımlaması önerilmiştir. İlk bölümünde araştırmanın problemi ve yöntemi, ikinci bölümde, güç ve çeşitleri ele alınarak teorik çerçeve oluşturulmuştur. Üçüncü bölümünde Türk dış politikası dönemlere ayrılarak incelenmiş, genel özellikleri belirlenmiştir. Dördüncü ve Beşinci bölümde ise, söz konusu dönemdeki yumuşak güç uygulamaları ve Afrika örneklemi üzerindeki uygulamalar analiz edilmiştir. Tez çalışması,“Değerlendirme ve Sonuç”kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of power has always been an important subject of both political science and international relations. Considering the criticisms of the concept, the content and effects of soft power practices during the AKP Government period have been seen as an important field of study. In this study; The axial shift discussions of soft power applications during the AKP Government were also taken into account. The main argument of the study; which are described as soft power implementations of AKP Government, are examined in the African case study; The relations developed with the African region are the result of a multi-dimensional foreign policy preference that was put forward after the changing world conjuncture and order. In addition to that, it has been determined that Turkey has different practices considering its relations and tone towards the African region than the other actors' colonialist approach in the past and other actors' new soft power understanding and implementations nowadays towards the African region. So, The definition of“ adaptive power”, which is a different definition of Turkey's soft power approach, has been suggested. In the first part of the study, the problem and method of the research were expressed. In the second part, the theoretical framework was formed by considering the definition of power and its types. In the third part, Turkish Foreign Policy has been analyzed by dividing into periods, its general characteristics have been determined, and thus the opportunity to compare with the AKP Government period has been created for the axial shift discussion. In the fourth and fifth chapters, the practices on the African sample during the mentioned period are analyzed. The thesis study was completed with the“Evaluation and Conclusion”part.