Atomik takas yöntemi ile merkezi olmayan kripto-para modeli ve borsası
Distributed crypto currency exchange market model with atomic swap
  1. Tez No: 709246
  2. Yazar: HÜSEYİN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elindeki bir malı başka bir şeyle takas yapmak isteyen herkes üç şeyi arzular: en uygun orandan takas yapmak, en az masrafla takas yapmak, takas sırasında hırsızlık ve dolandırıcılığa maruz kalmamak. Kripto-paralar arası takas da herhangi iki varlığın takasından farksızdır. Borsalarının 7 / 24 açık ve programlanabilir para olması sebebiyle kripto-paralar gün geçtikçe ilgi çekmektedir. Kullanım sırasında karşılaşılan zorluklar ve alınan riskler değerlendirildiğinde, dünyadaki tüm kripto-para çevrelerinde bizim beklentilerimize benzer beklentiler olmasına rağmen; piyasalarda bu beklentileri karşılayan bir borsanın olmaması araştırmanın problemi olarak tanımlanmıştır. Tezin amacı, özel blok-zincir teknolojisi, atomik takas yöntemi ve ödeme kanalları teknolojisini kullanarak piyasadaki büyük merkezi borsalar kadar iyi oranların olduğu; kripto-para kullanıcılarının mevcut borsalardaki risklere girmeden en az masraf ödediği; hileye maruz kalma, hırsızlık ve dolandırıcılığın mümkün olmadığı; mevcut borsaların sağladığı tüm imkanlardan faydalanabildiği, merkezi olmayan bir kripto-para borsası modeli tasarlamaktır. Merkezi borsalarda kullanıcılar takas yapabilmek için önce sahip oldukları kripto-paraları borsanın kendi hesabına gönderirler. Bu da tüm kullanıcıların kripto-paralarının tek bir havuzda toplanması sonucunu doğurur. Bu tez kapsamında üretilecek olan model ile kullanıcıların kripto-paraları takas gerçekleşene kadar kendi sahip olduğu cüzdanlarda beklemesi sağlanacak ve merkezi hileye maruz kalma tehlikesi ortadan kalkacaktır. Bu tez çalışmasının özgünlüğü Atomik Takas ve Ödeme Kanalları teknolojilerini birleştirerek merkezi borsalar kadar likit merkezi olmayan borsa modeli oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Anyone who wants to trade something in his possession with something else desires three things: To trade at the most appropriate rate, to trade at the least cost, not to be exposed to theft and fraud during the clearing. The cryptocurrency swap is also no different from swapping of any two entities. Crypto-currencies are getting more and more attractive day by day because their stock exchanges are open 24/7. Although all crypto-money markets in the world have similar expectations, existing market models have difficulties and risks while operating on them. The problem of this research is centralized exchange markets and risks while operating on them. The study aims to develop a distributed exchange model on blockchain using smart contracts for atomic swap method, and payment channels technology for liquidity. With this model, users will pay less without taking risks of centralized exchange markets, like hacking, theft and fraud. In central exchanges, users first send their cryptocurrencies to the stock exchange's account to trade. This results in collection of all cryptocurrencies of users in a single pool. With this model, users will be allowed to wait in their wallets until the cryptocurrency is exchanged, and the risk of central hacking will be eliminated. Original contribution of this study to the literature is to combine Atomic Swap and Payment Channels technologies to create a liquid decentralized stock market model as much as central exchanges.