Oral antikoagulan kullanımına bağlı komplikasyonlar nedeniyle yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients hospitalized for oral anticoagulant use related complications
  1. Tez No: 709249
  2. Yazar: FATİH EREN
  3. Danışmanlar: UZMAN ENGİN SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Venöz tromboemboli (VTE), Derin ven trombozu (DVT) ve Pulmoner emboliyi (PE) kapsayan bir terimdir. VTE sık görülen bir hastalıktır; kesin insidansı bilinmemekle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insidansı yıllık 250.000-900.000 yeni vaka olarak hesaplanmaktadır. Varfarin 1954 yılında klinik kullanıma girmiştir ve günümüze kadar VTE'nin tedavisinde lisans alabilmiş tek oral ajandır. Kanama antikoagulan tedavilerin major komplikasyonu olmakla birlikte bu ilaçların tromboembolik hadiseleri azaltmaktaki faydaları da göz ardı edilemez. Bu çalışmada oral antikoagulan kullanımına bağlı kanama komplikasyonları üzerinde etkili bireysel ve çevresel faktörlerin saptanması, ilaç etkileşimlerinin belirlenmesi ve kanama olaylarında mortalite ve morbiditeye etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Dahiliye Servisi'nde Ocak 2007-Aralık 2010 tarihleri arasında varfarin kullanımına bağlı kanama komplikasyonları ile başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Analizlerde SPSS programı kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi Pearson'un Ki-kare veya Fisher'in Kesin Sonuçlu Ki-kare testiyle değerlendirildi. p0,05). Bununla birlikte majör kanamalar erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Venous thromboembolism (VTE) is a term that encompasses both deep vein thrombosis (DVT) and pulmonary embolus (PE). VTE is a common disorder; although there are remaining uncertainties about its precise incidence, it accounts for at least 250.000-900.000 incident cases per annum in the United States. Warfarin has entered clinical use in 1954 and up to now for treatment of VTE, a single oral agent able to get license. Although bleeding is the major side effect of anticoagulant therapy, it should not be considered in isolation of potential benefit, ie, reduction in thromboembolism. In this study, bleeding complications associated with the use of oral anticoagulant effect on the determination of individual and environmental factors, to determine drug interactions, and bleeding events was to investigate the factors affecting mortality and morbidity. Materials and Methods: In this study, patients presenting with bleeding complications due to warfarin use were analyzed retrospectively at Emergency Service of Internal Medicine of Ankara Numune Training and Research Hospital between January 2007-December 2010. SPSS program was used for the analyzes. Pearson's chi-square or Fisher's exact Chi-square test was used for the statistical analysis of the data. p 0,05). However, major bleeding was significantly higher in males than females (p0,05).