Oral antikoagülan kullanımına bağlı gastrointestinal kanama ile başvuran geriatrik hastalarda kırılganlığın prognoza etkisi
The effect of fraility on prognosis in geriatric patients presenting with gastrointestinal bleeding due to oral anticoagulant use
- Tez No: 838482
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Geriatri, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Geriatrik bireylerin tromboemboliden korunması için antikoagülasyonu düzenlenirken takibinde oluşabilecek GİS kanama riski hesaplanmalıdır. Literatürdeki çalışmalarda hastaların yaşı, cinsiyeti, komorbiditelerine değinilirken önemi son yıllarda giderek artan kırılganlığın da mevcut hastalıkların seyrinde kötüleşmeye yol açtığı belirtilmektedir. Çalışmamızda VKA veya YOAK kullanımına bağlı GİS kanama nedeniyle hastane yatışı gerçekleşmiş geriatrik hastaların kullanmış oldukları ilaçların ve kırılganlık durumlarının klinik progresyon ve mortalite üzerine etkilerini incelemek istedik. Gereç ve Yöntem: Hastaların anamnez, fizik muayene bulguları incelenerek FRAIL anketinden aldıkları puanlara göre kırılganlık grupları (prefrail ve frail) oluşturuldu. Hastalar aynı zamanda kullandıkları antikoagülanlara göre gruplara (varfarin, YOAK) ayrıldı. Kırılganlık düzeylerine ve aldıkları antikoagülan tedaviye göre takiplerinde gerçekleşen yatış süreleri, transfüzyon miktarları, gelişen komplikasyonları, cerrahi müdahale gereksinimleri değerlendirildi. Hastaların kırılganlık durumlarının, yoğun bakım ve ölümle sonuçlanma gibi kötü prognoz sonuçları karşılaştırıldı. Ayrıca antikogülan gruplarında prognoz değerlendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In order to protect geriatric individuals from thromboembolism, the risk of GI bleeding that may occur during anticoagulation should be calculated. While studies in the literature mention patients' age, gender, and comorbidities, it is stated that frailty, whose importance has increased in recent years, also leads to a worsening of the course of existing diseases. In our study, we wanted to examine the effects of the drugs used and frailty status of geriatric patients who were hospitalized due to GI bleeding due to VKA or NOAC use on clinical progression and mortality. Materials and Methods: By examining the patients' anamnesis and physical examination findings, groups were formed according to the scores they received from the FRAIL survey and the anticoagulants they used (prefrail – frail). Hospitalization periods, counts of transfusion, complications developed, and surgical intervention requirements during follow-up were summarized. We compared patients' anticoagulant preference with primary outcomes of frailty, such as bad prognosis, intensive care, and death. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 program.