Süheyl ü Nevbahar'ın yönelim metaforları ve metonimi açısından incelenmesi
An analysis of Süheyl u Nevbahar matching orientation metaphors and metonymy
- Tez No: 709251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BÜLBÜL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnsanların zihinlerinde tecrübeleriyle kavramsallaştırdığı ve“bir şeyin bir başka şeyin göstereni olması”şeklinde tanımlanabilecek olan metaforların, alıcı tarafından anlaşılırsa ifadelere anlam zenginliği kazandırdığı aşikârdır. Bu çalışmada mekân değişimlerinin, iktidar ögelerinin ve sembolik ifadelerin fazlaca olduğu 14. yüzyıl Eski Anadolu Türkçesi döneminin ilk beşerî aşk konulu mesnevîsi olma özelliğini de taşıyan Süheyl ü Nevbahar, Lakoff ve Johnson'un yöntemi kullanılarak yönelim metaforları ve metonimi açısından incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında eserin yazarı olan Hoca Mesud'un hayatı hakkında bilgiler verilmiş, ardından söz konusu eser hakkında detaylı bilgiler aktarılmış ve Hoca Mesud'un Süheyl ü Nevbahar'dan sonra yazdığı Ferhengnâme-i Sa'dî Tercümesi'nden de kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında metafor kavramı hakkında teorik bilgiler verilmiş. Daha sonra Lakoff ve Johnson'un sınıflandırmasına göre metaforun türleri örnekler verilerek detaylıca açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise Süheyl ü Nevbahar eserinde tespit edilen yönelim metaforları ve metonimiler kendi içinde de başlıklara ayrılmıştır. Başlıklara ayrıldıktan sonra her başlığın sonunda o başlığı oluşturan veriler hakkında açıklamalar, yorumlamalar yapılmış ayrıca sayısal veriler de elde edilmiştir. Bu sayısal verilerle grafikler oluşturulmuş ve elde edilen sayısal verilerin daha somut bir şekilde görülmesi sağlanarak çalışma sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It's obvious that metaphors, which people conceptualized with their experiences in their minds can be defined as“one thing is a representation of another thing”, adds a richness of meaning to expressions if they are understood by the recipient. In this study, Suheyl u Nevbahar, which is the first masnavi on human love of the 14th century Old Anatolian Turkish period, where space changes, power elements and symbolic expressions are abundant, has been examined in metaphors and metonymy using the method of Lakoff and Johnson. In the first section of study has given information about Hoca Mesud the author of the book. After given a detailed information of mentioned work, it mentioned Hoca Mesud's next work A Translation of Ferhengnâme-i Sa'dî. In the second section of study has given theoretical information of metaphor concept and later types of metaphors has exampled and explained detailed due to Lakoff and Johnson's classification. In the last section of study, orientational metaphors and metonymies determined in Suheyl u Nevbahar has categorized in itself. After the categorization, the datas that created the titles has explained and criticized in the last part of each title. Through criticization numerical data has obtained and with this data, graphics has been created. Graphs were created with these numerical data, and the study was completed with the conclusion part by providing a more concrete view of the obtained numerical data.