Farklı oranlarda prina yağı içeren yemlerin gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W., 1792) gelişmesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of different rates of dietary pomace oil impact ongrowth and body composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W, 1792)
- Tez No: 275728
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN, YRD. DOÇ. DR. FATMA BURCU HARMANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, farklı oranlarda prina yağı içeren yemlerin gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss W., 1972), büyümesi, vücut kompozisyonu ve sindirilebilme oranları üzerine etkisi incelenmiştir.Araştırmada, ortalama canlı ağırlıkları 94.04±0.58 g olan gökkuşağı alabalıkları için, %15 balık yağı (R1), %5 (R2), %10 (R3) ve %15 (R4) oranında prina yağı içeren isolipidik 4 deneme yemi hazırlanmış ve balıklar 60 gün süre ile bu yemlerle yemlenmişlerdir.Deneme sonunda, canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, protein değerlendirme randımanı ve ayrıca nitrojen ve yağ tüketim, birikim, atılım ve tutulum miktarları, yemdeki prina yağı oranından etkilenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different levels of dietary pomace oil on growth, nutrient composition and nutrient digestibility of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated.Four experimental diets with equal lipid content containing 15% fish oil (R1), 5% (R2), 10% (R3), 15% pomace oil were formulated for rainbow trout with a mean of 94.04±0.58 g and fed for 60 days.At the end of the experiment, live weight gain, specific growth rate, feed intake, feed conversion rate, protein effiency ratio and also nitrogen and oil intake, accumulation, loading and retention were unaffected by in the diets pomace oil ratio (p>0.05).