Ömer F. Oyal'ın romanları üzerine bir inceleme
An investigation on Omer F. Oyal's novels
  1. Tez No: 709291
  2. Yazar: MEHMET ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Ömer F. Oyal, Türk Edebiyatında son yıllarda romanlarıyla kazandığı ödüllerden dolayı adı ön plana çıkan bir yazardır. Son olarak 2020 yılı Yunus Nadi Roman Ödülünü kazanan yazar, edebiyat dünyasının ve kitap okurlarının dikkatini çeker. Ömer F. Oyal'ın son olarak yazdığı“Uçmak”(Hezarfen Ahmed Çelebi) isimli tiyatrosu 2019 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Bu çalışmada Ömer F. Oyal'ın yedi romanının yapısal unsurları ve tematik incelemesi yapıldı. Yapılan bu çalışma giriş ve sonuç kısmı dışında üç bölümden oluşur. Giriş bölümünde romanın tarihsel gelişiminden kısaca bahsedildi. Birinci bölümde Ömer F. Oyal'ın hayatı, eserleri ve sanatı anlatıldı. İkinci bölümde Ömer F. Oyal'ın yedi romanının yapısal unsurları ve romanlarının teması detaylı bir şekilde incelendi. Üçüncü bölümde romanlar dil ve üslup bakımından incelenirken, sonuç bölümünde ise çalışmanın tamamında ortaya çıkan tespitlerle ilgili genel bir değerlendirme yapıldı. Ekler kısmında da yazar ile Zoom isimli dijital program üzerinden sorularla yapılan söyleşiye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ömer F. Oyal is a prominent writer in Turkish literatüre due to the awards he has won with his novels in recent years. Most recently, the author, who won the Yunus Nadi Novel Award in 2020, has drawn the attention of the literary World and book readers. Ömer F. Oyal's most recent play,“Uçmak/Hezarfen Ahmet Çelebi”was staged at the Istanbul State Theater in 2019. In this study, the structural elements and thematic analysis of seven of Ömer F. Oyal's novels were made. This study contsists of three parts apart from the introduction and conclusion part. İn the introduction, the historical development of the novel is briefly mentioned. In the first chapter, Ömer F. Oyal's life, Works and art are explained. In the second part, the structural elements of Ömer F. Oyal's seven novels and the themes of his novels were examined in detail. In the third part, the novels are examined in terms of languange and style, while in the conclusion part, a general evaluation has been made about the findings that emerged throughout the study. In the appendices, an interview with the author with questions over the digital program called Zoom is given.