Baş boyun kanserli hastaların tükürük örneklerinden izole edilen eksozom ve bakterilerin, sağlıklı kemik iliği mezenkimal kök hücreler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of exosomes and bacteria isolated from saliva samples of patients with head and neck cancer on healthy bone marrow mesenchymal stem cells
- Tez No: 709314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÇELEBİ SALTIK, DOÇ. DR. DİDEM KART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Onkoloji, Dentistry, Microbiology, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Baş ve boyun kanserlerinin gelişiminde tümör mikroçevresinde yer alan, hücreler arası ve çevre sağlıklı dokular ile etkileşimden sorumlu olan komponentler son yıllarda dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, skuamoz hücreli baş ve boyun kanserlerinde tükürükten izole edilen eksozomların ve spesifik bakteri türünün (Streptococcus (S.) mitis) kanserleşmedeki etkisinin, sağlıklı kemik iliği mezenkimal kök hücreler (MKH) üzerinden değerlendirilmesidir. Bu tez çalışması kapsamında baş ve boyun kanseri hastalarının tükürük örneklerinden eksozom izolasyonu yapılarak, akım sitometri, ELISA ve geçirimli elektron mikroskopu ile karakterizasyon yapıldı. Aynı zamanda bu klinik örneklerden S. mitis izolasyonu da yapılarak, polimeraz zincir reaksiyonu, optokin duyarlılık testi ve katalaz testi ile karakterizasyon analizleri gerçekleştirildi. Sağlıklı kemik iliği mezenkimal kök hücreler ile ko-kültür çalışmaları yapılarak mezenkimal-epitelyal geçiş ile ilşkilendirilen sitokin/kemokin/büyüme faktörlerinin ekspresyonları sitokin array ile, CD44 ve integrin alfa 6 ekspresyonları akım sitometri ile, vimentin ekspresyonları ise immünfloresan inceleme ile değerlendirildi. Elde edilen veriler sonucunda; vimentin, integrin alfa 6 ve CD44 ekspresyonlarının tüm gruplarda görüldüğü ancak S. mitis / MKH ko-kültür grubunda diğer gruplara göre farklılık gösterdiği saptandı. Ko-kültür ortamlarındaki sitokin/kemokin/büyüme faktörleri değerlendirildiğinde bakteriyel floranın eksozomlara eklenmesinin mezenkimal-epitelyal geçişi desteklediği görüldü. Bu tez çalışması, hedeflenen amaç doğrultusunda baş ve boyun kanserli hastalardan izole edilen eksozom ve bakterilerin, ko-kültür çalışmalarıyla mezenkimal-epitelyal geçişte etkilerini değerlendiren ve klinik uygulamalar açısından önemini ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Recently, in the development of head and neck cancers, the components, which are responsible for the interaction between cells and surrounding healthy tissues, in the tumor microenvironment have become a burgeoning area. The aim of this thesis is to evaluate the effect of salivary exosomes and specific bacterial species (Streptococcus (S.) mitis) isolated from saliva on development of head and neck squamous cell carcinoma. Within the scope of this thesis, isolation of exosomes from saliva samples of head and neck cancer patients/healthy donor was performed and exosomes were characterized by flow cytometry, ELISA and transmission electron microscopy. At the same time, S. mitis was isolated from these clinical samples and characterization analyzes were performed with polymerase chain reaction, optochin-sensitive test and catalase test. By co-culture studies with healthy bone marrow mesenchymal stem cells, cytokine/chemokine/growth factors expressions associated with mesenchymal-epithelial transition were evaluated by cytokine array, CD44 and integrin alpha 6 expressions were evaluated by flow cytometry, and vimentin expressions were evaluated by immunofluorescence analysis. As a result of the data obtained; it was determined that vimentin, integrin alpha 6 and CD44 were expressed in all groups but differed in the S. mitis / MSC co-culture group compared to other groups. When the expressions of cytokine/chemokine/growth factors in co-culture media were evaluated, it was seen that the addition of bacterial flora to exosomes supported the mesenchymal-epithelial transition. This thesis is the first study that evaluates the effects of salivary exosomes and bacteria isolated from the patients with head and neck cancer on the mesenchymal-epithelial transition with co-culture studies and reveals these bio-markers for clinical applications.