İdiyopatik skolyozda kortikal değişiklikleri etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting cortical changes in idiopathic scoliosis
- Tez No: 709313
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda idiyopatik skolyozlu (İS) bireylerde eğrilik paternine göre motor görev sırasında kontralateral hemisferde meydana gelen kortikal aktivasyonunun Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (FMRG) ile değerlendirilmesi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlandı. Bununla birlikte İS' li bireylerde kortekste meydana gelen fonksiyonel değişiklikler ile ilişkili olabilecek olası faktörlerin (gövde kas enduransı, yürüyüşün zaman- mesafe karakteristikleri, statik- dinamik denge, kozmetik deformite algısı, yaşam kalitesi) belirlenmesi amaçlandı. Eğri paterni, yaş ve cobb açısına göre tabakalı randomizasyon yapılan 15 İS' li kadın birey (15.4±0.68 yıl) ile benzer yaş grubunda olan 5 sağlıklı kadın birey (14.6±0.8 yıl) dahil edildi. İS' li bireyler eğrilik paternine göre primer torasik (PT Grup), primer lumbar (PL grup) ve çift eğrilik (ÇE grup) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm bireylerin motor görev sırasında kontralateral hemisferde meydana gelen kortikal aktivasyonları FMRG ile bilateral olarak değerlendirildi. Bireylerin skolyoza ait özellikleri, spinal koronal parametreleri, aksiyal gövde rotasyonu, gövde kas enduransı, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, statik-dinamik denge, kozmetik deformite algılaması ve yaşam kalitesi sonuçları kaydedildi. Değerlendirme sonucunda, skolyozlu bireylerde eğrilik paternine bakılmaksızın belirli bir motor görev sırasında kontralateral hemisferde meydana gelen kortikal aktivasyonunun sağlıklı bireyler ile benzer olduğu (p>0.01) bulundu. Eğrilik paterninden bağımsız olarak, İS' de gövde fleksör ve ekstansör kas enduransının sağlıklı bireylere göre anlamlı şekilde azaldığı (p=0.008), ÇE grupta sağlıklı bireylere göre sol adım uzunluğunun anlamlı şekilde azaldığı (p=0.008), PT grupta diğer eğrilik paternine sahip bireyler ve sağlıklı bireylere göre, sol tek ayak üzerinde duruş süresinin anlamlı derecede azaldığı (p=0.008), eğrilik paternine bakılmaksızın dinamik denge parametrelerinden yer değiştirme miktarının İS' de sağlıklı bireylere göre daha fazla olduğu (p=0.008), deformite algısının ve yaşam kalitesinin eğrilik paternine göre değişmediği (p=0.109, p=0.574 sırasıyla) bulundu. Çalışmanın sonucunda İS' li bireylerde sağlıklı bireylere göre motor görev kortikal sinyallerde herhangi bir değişiklik olmadığı ve kortikal aktivasyonun eğrilik paternine göre farklılık göstermediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the study, to evaluate the cortical activation in the contralateral hemisphere during motor task according to the curve pattern in individuals with idiopathic scoliosis (IS) with Functional Magnetic Resonance Imaging (FMRI) and to compare the results with healthy individuals. In addition, to determine possible factors (trunk muscle endurance, time-distance characteristics of gait, static-dynamic balance, perception of cosmetic deformity, quality of life) that may be associated with functional changes in the cortex in individuals with IS. A total of fifteen female individuals with IS (15.4±0.68 years) who underwent stratified randomization according to curve pattern, age, and cobb angle, and 5 healthy female individuals (14.6±0.8 years) in a similar age group were included. Individuals with IS were divided into 3 groups according to the curve pattern: primary thoracic (PT Group), primary lumbar (PL group), and double curve (DC group). Cortical activations of all individuals in the contralateral hemisphere during motor task were evaluated bilaterally with FMRI. Scoliosis characteristics, spinal coronal parameters, axial trunk rotation, trunk muscle endurance, time-distance characteristics of gait, static-dynamic balance, cosmetic deformity perception and quality of life results were recorded. As a result of the evaluation, it was found that cortical activation in the contralateral hemisphere during a motor task was similar to that of healthy individuals, regardless of the curve pattern in individuals with scoliosis. Regardless of the curve pattern, trunk flexor and extensor muscle endurance was significantly reduced in IS compared to healthy individuals (p=0.008), left stride length was significantly reduced in the DC group compared to healthy individuals (p=0.008), in the PT group significantly decreased the duration of stance on the left foot compared to other curve patern and healthy individuals (p=0.008), the amount of displacement from dynamic balance parameters was higher in IS compared to healthy individuals (p=0.008), cosmetic deformity perception and quality of life did not change according to the curve pattern (p=0.109, p=0.574, respectively). As a result of the study, it was determined that there was no change in motor task cortical signals in individuals with IS compared to healthy individuals, and cortical activation did not differ according to the curve pattern.