Yeni doğan buzağı ishallerinde yangı mediatörlerinin (TNF-α ,interlökin 1,6 ) ve antioksidan seviyelerinin araştırılması
İnvestigation of inflammatori mediators (TNF-α,interlökin 1,6) and antioxidant levels in new-born calfdiarrhoea
  1. Tez No: 709317
  2. Yazar: YUSUF BAZYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni doğan buzağı ishallerinde yangı mediatörlerinin (TNF-α, İnterleükin 1, 6) ve antioksidan seviyelerinin araştırılması. Bu amaçla 10 yeni doğan ishalli buzağıda Tedaviye öncesi (0.gün), tedaviden sonrası (7. ve 21. günler) de laboratuvar muayeneler için kan örnekleri alındı. Yapılan çalışmalar sonucu tedavi sonrası 7. gün ve 21. gün TOS ve TAS seviyesi 0 güne göre anlamlı olarak artış görülmüştür (p0.05) olarak yüksek olduğu istatistiki fark belirlenmedi. RBC, 0. gün ile 7 gün arasında anlamlı (p0,05) belirlenmedi. Sonuç olarak yeni doğan ishalli buzağılarda tedavi öncesi (0.gün) TAS ve TOS değerleri tedavi sonrası (7, 21.gün) göre istatistiki olarak düşük olduğu, IL-1, IL-6 seviyelerinde belirgin tedavi sonrasında azaldığı, TNF-α seviyesinde ise tedavi öncesinde yüksek iken düştüğü görüldü. Bu sonuçlara göre neonatal buzağı ishallerinde bu parametrelerin önem arz edebileceği,
Özet (Çeviri)
Bazyel Y. Investigation of fire mediators (TNF-α, Interleukin 1,6) and antioxidant levels in newborn calf diarrhea. Van Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, Department of Veterinary Internal Medicine, Master's Thesis, Van, 2022. The aim of this study is to investigate the inflammatory mediators (TNF-α, Interleukin 1, 6) and antioxidant levels in newborn calf diarrhea. For this purpose, blood samples were taken from 10 newborn calves with diarrhea before the treatment (day 0), and after the treatment (days 7 and 21) for laboratory examinations. As a result of the studies, TOS and TAS levels increased significantly on the 7th and 21st days after treatment compared to day 0 (p0.05) on the 7th and 21st days after treatment and before treatment (day 0). A significant (p0.05) was found in other parameters. As a result, TAS and TOS values before treatment (day 0) in newborn calves with diarrhea were statistically lower than after treatment (days 7, 21), IL-1, IL-6 levels were significantly decreased after treatment, and TNF-α levels were significantly lower. It was observed that while it was high before the treatment, it decreased. According to these results, these parameters may be important in neonatal calf diarrhea,