Examination of school counselors' opinions on cyberbullying cases at schools
Okul danışmanlarının okullardaki siber zorbalık olgularına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 709329
  2. Yazar: ARZU GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, ilk ve orta öğretim okullarında görev yapan rehber öğretmenlerinin karşılaştıkları siber zorbalık vakaları açısından görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırma İstanbul ilinde bulunan 15 ilk ve ortaöğretim özel ve devlet okullarında görev yapan 21 rehber öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri açık-uçlu görüşme sorularıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okullarda gerçekleşen siber zorbalık vakaları ile cinsiyet ve özel ya da devlet okulu olması arasında anlamlı bir ilişki olduğu oraya çıkmıştır. Görüşmeleri gerçekleştirdiğimiz rehber öğretmenleri sınıf ve branş öğretmenlerinin siber zorbalık olayları hakkında bilinçlenmeleri gerektiklerini ve hizmet içi eğitimde bu konu üzerinde durulması gerektiğinin önemini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the views of the school counselor working at primary and secondary schools in terms of cyberbullying cases that they have encountered. And thus the phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used. The research was conducted with 21 school counselor teachers working in 15 primary –secondary, private and public schools in Istanbul. The data of the research was collected by the open-ended interview questions. The data obtained was analyzed by using content analysis. According to the results of the research, it has been revealed that there is a significant relationship between gender and being a private or public school and cyberbullying cases at schools. The school counselors we interviewed emphasized that class and branch teachers need to be aware of the cyberbullying incidents and this issue should be focused on in-service training.