Fresh and hardened properties of rubberized fly ash based geopolymer composite
Kauçuklu uçucu kül esaslı geopolimer kompozitin mekanik ve termal özellikleri
  1. Tez No: 709339
  2. Yazar: HEWR RASOOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MERMERDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde beton yapılarının inşası, bağlayıcı malzeme olarak Portland çimentosuna ve ana dolgu bileşeni olarak ince agregaya (kum) dayanmaktadır. Ancak PÇ ile ilgili sorun, üretimi sırasında büyük miktarda sera gazı emisyonunun ortaya çıkmasıdır. Ayrıca kum, artan talep nedeniyle şu anda piyasada ulaşılması zorlaşan ve daha pahalıya mal olan sınırlı bir doğal kaynaktır. Bu çalışma, bir geopolimer kompozitte geri dönüştürülmüş kırıntı atık lastiğin kullanımının uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Ayrıca, PÇ kullanılmadan ve baz malzeme olarak uçucu kül olarak adlandırılan endüstriyel bir yan ürün kullanılarak, geleneksel muadilinden çevresel olarak üstün bir harç tasarlamak da çalışmanın diğer bir amacıdır. Bunun için, öncelikle kontrol karışımı, UK'nin doğal nehir kumu ve alkali aktivatör çözeltisi ile karıştırılmasıyla hazırlanmıştır. Çözeltiler sodyum hidroksit ve sodyum silikattan oluşur. Daha sonra atık lastik kırıntılarının üretilen harçların mekanik ve termal özelliklerini nasıl etkilediğini görmek için kum, hacimce %10, %20, %30 ve %40 oranlarında kum ile hacimce değişim yapılmıştır. Numuneler, dökümden hemen sonra 65°C'de 24 saat boyunca fırında kürlenmiştir. Test numunelerinin yarma çekme mukavemeti ve basınç mukavemeti, CR miktarı arttıkça azalma gözlenmiştir. Bununla birlikte, termal direnç iyileştirildiği tespit edilmiştir. Üretilen yeni kompozitin, karbon ayak izini önemli ölçüde azaltabileceği tahmin edilmektedir. Ayrıca daha uygun maliyetli ve özellikleri optimize edilmiş atık lastikli geopolimer harcın inşaat sektöründe çevre dostu bir malzeme olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction of today's concrete structures relies heavily on Portland cement (PC) as cementitious material and sand as the main filler component. But the problem with PC is the emission of large content of greenhouse gas during its production. Moreover, sand is a limited natural resource that currently because of growing demand on it, faces a shortage in the market and costs more. This study is to investigate the applicability of using recycled crumb rubber (CR) in a geopolymer composite. Moreover, designing a mortar that is environmentally superior to its conventional counterpart, by not using PC and using an industrial byproduct as cementitious material called fly ash (FA). Also, reducing the content of sand by replacing a portion of sand with recycled tire crumb rubber, which is if left not recycled, will harm the environment. For the experimental study, the control mix is prepared by mixing FA with natural river sand and alkali activator solution; composed of sodium hydroxide (SH) and sodium silicate (SS). Then, to prepare other specimens, the sand is replaced by CR at 10%, 20%, 30% and 40% ratios by volume of sand to see how it affects the mechanical and thermal properties of the final product. Samples are oven cured for 24 hours at 65 °C just after casting. The splitting tensile strength, and compressive strength of the testing samples decreased as the content of CR is increased. However, the thermal resistance improved. The new composite is thought to reduce the carbon footprint due to provision of a recycling opportunity. If well-optimized, the new mortar may be used in the construction industry as an ecofriendly mortar.