Yeşilova Höyüğü'nde ele geçen çakmaktaşı buluntuların hammadde kaynaklarının tespiti ve deneysel çalışmalar
Determination of raw material sources of flintstone finds uncovered in the Yeşilova Höyük and experimental studies
  1. Tez No: 709338
  2. Yazar: ŞAHİN MENTEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
“Yeşilova Höyüğü'nde Ele Geçen Çakmaktaşı Buluntuların Hammadde Kaynaklarının Tespiti ve Deneysel Çalışmalar”adlı tez çalışmasında, çakmaktaşı buluntular incelenmiş ve tasnif çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda, çakmaktaşları gruplara ayrılmıştır. Yeşilova Höyüğü çevresinde mevcut olan ve yeni tespit edilen, çakmaktaşı yataklarıyla bu gruplar karşılaştırılarak, hammaddenin nereden geldiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Yataklardan getirlen hammadde ile deneysel yongalama çalışmaları yürütülmüştür. Bütün bu çalışmaların sonuçlarıyla, Yeşilova'nın hammadde tedarik stratejeleri ve çevre ile olan etkileşimleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In named thesis“Determination of Raw Material Sources of Flintstone Finds Uncovered in the Yeşilova Höyük and Experimental Studies”, the flint finds were examined and classification studies were carried out. As a result of these studies, the flintstones were divided into groups. By comparing these groups with the existing and newly discovered flint deposits around Yeşilova Höyük, it was tried to determine where the raw material came from. Experimental knapping studies were carried out with the raw material brought from the beds. With the results of all these studies, it has been tried to understand Yeşilova's raw material supply strategies and its interactions with the environment.