KOBİ'lerde kurumsal yönetim farkındalığı: Van OSB örneği
Corporate governance awareness in SMEs: Sample of Van OIZ
- Tez No: 709360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÖZTÜRKÇÜ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sürekli değişen ve artan bir rekabet ortamında KOBİ'lerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için hem gelişen ekonomik koşullara hem de teknolojik koşullara ayak uydurmaları gerekmektedir. Değişen ve artan bu rekabet ortamında kurumsal yönetim kavramı, son yıllarda üzerinde tartışılan ve bütün dünyada uygulanmaya çalışılan önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. KOBİ'lerin geleceğe yönelik endişe ve belirsizliklerinin giderilmesi, KOBİ'lerin kendi yapılarından kaynaklanan ve kendileri dışında gelişen sorunların çözümü için Kurumsal yönetim anlayışının KOBİ'lerde yerleşmesi önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim anlayışının temel ilkeleri olan Adillik, Sorumluluk, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik çerçevesinde KOBİ'lerin kurumsal yönetim anlayışına olan algılarını incelemektedir. Ayrıca işletmelerin hukuki yapısı, işletme yöneticilerinin eğitim düzeyi, işletmelerde çalışan personel sayısı ve yöneticilerin iş tecrübelerinin bu anlayış ile ilişkisi incelenmektedir. Bu kapsamda çalışma evrenini Van İli Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 136 işletme oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise ankete katkı sunan 91 işletmeden oluşmuştur. Uygulanan anket iki bölümden oluşup ilk bölümü firma bilgilerinden, ikinci bölüm ise kurumsal yönetim anlayışına ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçeğin güvenilirliğini ölçmek için güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikleri belirlemek amacıyla frekans analizleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler Kruskal Wallis testi ile karşılaştırmalara tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, ankete katılan işletmelerin büyük bir çoğunluğunun limitet şirketler olduğu ve firmaların hukuki yapıları, işletme yöneticisinin iş tecrübesi, eğitim durumu ve çalıştırılan personel sayısı ile kurumsal yönetim algıları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a constantly changing and increasing competitive environment, SMEs need both developing economic conditions and technological conditions to continue their activities. In this changing and increasing competitive environment, the concept of corporate governance is an important concept that has been discussed in recent years and tried to be applied all over the world. In order to eliminate the concerns and uncertainties of SMEs about the future, it is recommended that the Corporate Governance approach be established in SMEs in order to solve the problems arising from their own structures and developing outside of themselves. The aim of this study is to examine the perceptions of SMEs on corporate governance within the framework of Fairness, Responsibility, Transparency and Accountability, which are the basic principles of corporate governance. In addition, the relationship between the legal structure of the enterprises, the education level of the business managers, the number of personnel working in the enterprises, the work experience of the managers with the corporate management approach is examined. In this context, the universe of the study consists of 136 enterprises operating in the Van Province Organized Industrial Zone. The sample of the study consisted of 91 enterprises that contributed to the survey. In this context, the universe of the study consists of 136 enterprises operating in the Van Province Organized Industrial Zone. The sample of the study consisted of 91 enterprises that contributed to the survey. The survey applied consists of two parts, the first part consists of company information, and the second part consists of questions about corporate governance understanding. Reliability analysis was performed to measure the reliability of the scale used in the study, and frequency analyzes were performed to determine descriptive statistics. In addition, the obtained data were compared with the Kruskal Wallis test. According to the findings, it has been determined that the majority of the companies participating in the survey are limitet companies and there is no significant difference between the legal structures of the companies, the work experience of the business manager, the education level and the number of personnel employed, and the perceptions of corporate governance.