Çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığı ve sürdürülebilir büyüme üzerine etkisi
The effect of working capital management on profitability and sustainable growth
- Tez No: 709359
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDIN OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışma sermayesi işletmeler için karlılık, büyüme ve varlıklarını devam ettirebilme gibi önemli amaçlara ulaşmada büyük öneme sahiptir. Bu sebeple, işletmeler çalışma sermayesi yönetiminde etkinlik sağlayarak güçlü finansal yapı ile hedeflerine ulaşmayı amaçlarlar. Çalışmanın amacı, işletme sermayesi yönetiminin firma karlılığı ile firma sürdürülebilir büyümesine etki edip etmediğini, ediyorsa bu etkinin nasıl bir düzeyde ve hangi yönde olduğunu incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, Bist Yıldız Pazar'da işlem gören 173 firma arasından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda imalat sektörü grubuna dahil 49 imalat sanayi işletmesi incelenmiştir. Bu firmalardan 2009-2019 yılları arasında faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdüren 45 firmanın yıllık mali tablolarında yer alan verilerden yararlanılmış ve panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, çalışma sermayesi yönetiminin firma karlılığına etkisini ölçen Model 1 için; aktif karlılık oranı ile kaldıraç oranı arasında negatif yönlü, firma büyüklüğü, satış büyüklüğü ve aktif devir hızı arasında ise pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Model 2'de ise çalışma sermayesi yönetiminin sürdürülebilir büyüme üzerine etkisi ölçülmüş ve sonucunda; kaldıraç oranı, aktif karlılık oranı ve satışlardaki büyüme değişkenleri ile sürdürülebilir büyüme oranı arasında pozitif yönlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working capital has paramount importance for business activities by ensuring their profitability, growth and by sustaining their capital. Therefore, business managers aim to reach their goals by devoting most of their time to working capital management. The purpose of this study is to determine the effect of efficiency in working capital management on firm profitability and sustainable growth. For this purpose, among 173 companies that operate according to BIST Yıldız index, the data of 49 manufacturing companies that belong to Kamuyu Aydınlatma Platformu has been investigated using panel methods. As a result of the study, for the first model that measures the effect of working capital management on firm profitability; a negative relationship was detected between the return on assets and leverage ratio. In the second model that measures the effect of working capital management on the sustainable growth, it is concluded that a positive relationship between the leverage ratio, return on assets ratio and growth in sales variables and sustainable growth rate exists.