Denizcilik şirketlerinde yetenek yönetimi ve çalışanı elde tutma stratejilerinin belirlenmesi
Determining talent management and retention strategies in shipping companies
  1. Tez No: 709385
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Konteyner taşımacılığının son derece rekabetçi ve hedef odaklı yapısı, firmaları iş hedeflerine ulaşmak için kalifiye ve yetkin çalışanlara olan ihtiyacı kabul etmeye yöneltmiştir. Bu bağlamda yetenek yönetimi (YY), bahsedilen hedeflere ulaşmak ve kurumsal stratejiyi etkin bir şekilde yürütmek için kritik bir faktör olarak görülmektedir. Bu nedenle, bu çalışma öncelikle Türk Konteyner Taşımacılığı Sektörünün ana aktörleri (konteyner nakliye hatları ve freight forwarderlar) ile ilgili YY odaklı konuları inceleyerek YY alanının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, mevcut YY uygulamalarını belirlemek ve yetenek yönetimi işlevlerinin tanımlanması ve kavramsallaştırılması için veri elde etmek amacıyla sistematik literatür taraması yapılmıştır. İkinci olarak, Türkiye'nin konteyner taşımacılığı endüstrisindeki YY fonksiyonları kapsamında en yaygın yetenek yönetimi uygulamalarını araştırmak ve mevcut literatürle farklılıklarını vurgulamak amacıyla derinlemesine görüşmeler ve nitel içerik analizinden oluşan birleşik bir yöntem kullanılmıştır. Ayrıca daha sağlam ve geçerli bir bakış açısı getirmek için belirlenen işlev ve uygulamalar bulanık analitik hiyerarşi süreci (B-AHS) yöntemi ile ampirik olarak analiz edilmiş ve bu uygulamaların konteyner taşımacılığı sektörü içerisindeki önceliklendirmeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The extremely competitive and goal-driven structure of container shipping has led firms to acknowledge the need for qualified and competent employees to accomplish business objectives. Accordingly, talent management (TM) is a critical factor to achieve these objectives and effectively execute corporate strategy. Therefore, this study primarily aims to contribute to the development of the TM field by examining TM-oriented subjects concerning the primary actors of Turkey's container shipping industry (container shipping lines and ocean freight forwarders). First, a systematic literature review was conducted to identify existing TM practices and obtain data for the identification and conceptualization of talent management functions. Second, a combined method of in-depth interviews and qualitative content analysis was used to investigate the most common talent management practices under TM functions in Turkey's container shipping industry and highlight the differences with the current literature. Also, to bring a more robust and valid view the identified functions and practices have been analysed empirically with F-AHP method and their prioritization for the container shipping industry has been obtained.