Üniversite personelinde iş sağlığı ve güvenliği bilincinin araştırılması
  1. Tez No: 709384
  2. Yazar: ENGİN CANÖRDEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) bilinç düzeyinin, sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelendiği kesitsel tipteki bu çalışmada, araştırma evreni olarak, Eylül-Ekim 2021 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesinde görev yapan personel [işçi (n: 490), idari (n: 569) ve akademik (n: 1636)] belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca örneklem belirlenmemiş olup, pandemi şartları nedeni ile izinliler dışında araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 300 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada literatür taraması sonrasında uzman görüşleri de alınarak hipotezler oluşturulmuş ve hipotezlerin test edilebilmesi adına, araştırmacı tarafından iki kısımlı bir anket formu oluşturulmuştur (Ek 1). Anket formu aracılığıyla katılımcılardan elde edilen veriler IBM SPSS Versiyon 26 programı aracılığıyla analizlere (güvenilirlik analizi, normallik testi, açımlayıcı faktör analizi, pearson korelasyon analizi, tek yönlü anova testi, 't' testi ve betimleyici analizler) tabi tutulmuştur. Analizler %95 güven aralığında, 0.05 anlamlılık derecesinde test edilmiş, yorumlamalar bu doğrultuda yapılmış ve hipotezlerin çoğunluğu kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan personelin %67.7'si erkeklerden oluşmakta olup, katılımcıların %62'si evli olduğunu %88.3'ü de İSG eğitimi aldıklarını belirtmiştir (Tablo 2). Eğitim düzeyi yüksek olan, çocuk sahibi olan, idareci olan ve İSG eğitimleri alan personelin, İSG bilinci daha yüksek bulunmuştur. Bu nedenle İSG eğitimleri düzenli olarak yapılmalı ve eğitim seviyesi yüksek personelin çalıştırılmasına öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study examining the relationship between Occupational Health and Safety (OHS) awareness and sociodemographic characteristics, the research population was determined by the personnel [worker (n: 490), administrative (n: 569) and academic (n: 1636)]. A sample was not determined in the research, and a total of 300 people who agreed to participate in the research were reached, except for those on leave due to pandemic conditions. In the study, hypotheses were formed by taking expert opinions after the literature review, and a two-part questionnaire was created by the researcher in order to test the hypotheses (Appendix 1). The data obtained from the participants through the questionnaire form were subjected to analyzes (confidence analysis, normality test, exploratory factor analysis, pearson correlation analysis, one-way anova test, 't' test and descriptive analysis) using the IBM SPSS Version 26 program. The analyzes were tested at the 95% confidence interval and the significance level of 0.05, the interpretations were made accordingly and the majority of the hypotheses were accepted. 67.7% of the personnel participating in the research were men, and 62% of the participants stated that they were married and 88.3% of them had received OHS training (Table 2). OHS awareness was found to be higher among personnel who have a high level of education, have children, are administrators and receive OHS training. For this reason, OHS trainings should be carried out regularly and priority should be given to employing personnel with a high level of education.